دانلود مقالات , پایان نامه ها

پایان نامه طراحی الگوی بازاریابی آموزش­ عالی در ایران

 

2ـ4ـ3ـ استراتژی توزیع

استراتژی توزیع به راه­ها و روش­هایی که سازمان از طریق آن کالا یا خدمات را در اختیار مشتریان می­گذارد، اشاره می­کند. این استراتژی در آموزش­عالی یا مورد توجه قرار نگرفته یا کاربرد خیلی کمی برای آن در نظر گرفته شده است(ووس و همکاران، 2007؛ مرینج، 2006؛ همسلی و همکاران ، 2006).

2ـ4ـ4ـ استراتژی ترویج

به معنی ارتباطات میان سازمان و بازار هدف است و در واقع به این نکته اشاره می­کند که سازمان باید همه­ی این ابزارها را با هم ترکیب کند و برنامه­ی بازاریابی جامع و یکپارچه­ای به وجود آورد که ارزش مورد نظر را به مشتری انتخاب شده مخابره و ارائه کند(دویل[1]، 2008).

در زمینه­ی آموزش­عالی بر ارتباطات بازاریابی و انتشار اطلاعات و بطور عمده در زمینه­ی چگونگی انتخاب دانشجویان بالقوه متمرکز است. این نوع از فعالیت­ها تأکیدشان بر استفاده از ابزارهای ارتباطی از قبیل تبلیغات، روابط عمومی و فروش شخصی می­باشد. اگر اطلاعات ارائه شده در مرحله­ی پذیرش درباره­ی مؤسسه­ی آموزش­عالی و خدماتش با واقعیت همخوانی نداشته باشند بمنظور جذب دانشجو می­توان استراتژی ترویج را با رویکرد فروش همراه کرد. تلاش­های بعدی بمنظور خلق تجارب خوب دانشجویی از طریق تدریس و خدمات حمایتی مناسب انجام می­گیرد. همچنین بمنظور آماده کردن دانشجویان برای شغل(بعنوان مهمترین الزام دانشجویان از آموزش­عالی) باید به ایجاد تطابق بین واقعیت و تصویر ارائه شده از دانشگاه پرداخت و استراتژی ترویج باید در چارچوب فلسفه­ی بازاریابی و تمرکز بر مشتری انجام گیرد(ووس و همکاران، 2007).

از نظر بنت[2](1997) استراتژی­های ترکیبی محصول، قیمت، توزیع و ترویج برمتغیرهای درونی کالا یا خدمات متمرکز شده است، بنابراین مبنایی ناکافی برای بازاریابی محسوب می­شود زیرا گرایش­های خریداران را در نظر نمی­گیرند و فقط بر تولید­کنندگان تأکید دارند در نتیجه استراتژی­های ترکیبی ارزش[3]، کارایی[4]، مقدار[5]، تنوع[6] و مزایا[7] را به مثابه مؤلفه­های مورد توجه مشتریان پیشنهاد می­کند.

ارزش؛ جدا از ویژگی­های آشکار ارزش مانند کیفیت، مناسب بودن برای هدف، اطمینان و غیره، قیمت، عملکرد و شهرت عرضه کننده نیز برای خریدار مهم است. به علاوه خریداران به دنبال ظرفیت فنی و ویژگی‌های سمبولیک مانند منحصر به فرد بودن و غیر قابل جانشین بودن هستند امّا ملاحظات دیگری نیز در این بین وجود دارد. ارزش صرفاً به پول بستگی ندارد و مسائل دیگری نیز برای خریدار مهم هستند مانند تلاش فیزیکی، ‌مسافت و زمان لازم برای یافتن یک منبع مناسب عرضه­ی محصول، همچنین مشکلاتی مانند چند واسطه­ای بودن محصول و انحصاری بودن منبع عرضه نیز در این امر مؤثر هستند( کوتز، 2005).

کارآیی؛ زمانی بوجود می­آید که خریدار قابلیت دسترسی به عرضه کننده را مطابق با انتظارات خود داشته باشد. جستجوی درست و مناسب منبع عرضه­ی محصول، می‌تواند به نزدیکی شخص به منبع بستگی داشته باشد بنابراین مسافت برای خریدار مهم است. مسافت نه تنها به دسترسی،‌ آزادی برای انتخاب و استطاعت خریدار بستگی دارد بلکه به زمان که غالباً مهم­ترین عامل محسوب می­شود نیز بستگی دارد(بنت، 1997).

مقدار؛ یکی از مشکلات مرتبط با مدل هدف­گذاری که در بازاریابی، ماهیت محدود بعضی از محصولات(‌کالاها و خدمات)‌ برای تحویل به خریدار است. برای مثال مکانیکی که به یک قطعه از صدا خفه­کن برای ماشین نیاز دارد و مجبور است یک سری کامل از این قطعات را خریداری کند و یا فردی که قصد رفتن به مهمانی و اجاره یک لباس برای یک شب مهمانی را دارد اما مجبور است لباسی را که حداقل مدّت اجاره آن سه روز است را تحویل بگیرد. این­ها نمونه­هایی از صرفه­جویی به مقیاس در فروشگاه­ها است و به نظر می‌رسد نمی­تواند نظر مساعد خریدار را جلب کند. در واقع این صرفه­جویی به مقیاس از لحاظ هزینه­ای به زیان خریدار است. مقدار به عواملی نظیر کمّیت، تعداد، قابلیت تقسیم، ثبات، قطعات یدکی، اندازه­ی بسته و... گفته می‌شود.(رامسدن[8]، 2003)

تنوع؛ مشتریان نیاز به آزادی انتخاب دارند. توانایی انتخاب غالباً به وسیله­ی تولید‌کنندگان کالا‌ها و خدمات و نیز بازاریابان نادیده گرفته می‌شود. انتخاب، ‌حقّ مسلم مشتری و عامل ضروری در بازاریابی اثربخش است. بسیاری از اشخاص در انتخاب­هایشان دارای محدودیت هستند. درک عمیق­تر تنوع می‌تواند باعث ایجاد دیدگاه وسیع­تر از مصرف‌کنندگان شود امّا انتخاب را نه تنها با ارائه تنوع محصولی، بلکه با تنوع قیمت، تنوع شیوه‌های پرداخت و تحویل، تنوع خدمات پس از فروش نیز می‌توان در نظر گرفت. صرفه­جویی­های مقیاس عرضه­کننده باعث عدم تنوع محصول می‌شود و نکات منفی را برای عرضه­کننده به همراه دارد(بنت، 1997).

مزایا؛ مشتریان مزایای محصول را مشاهده می‌کنند و در صورتی که آن را مطابق با انتظارات خود بدانند روابطشان را با ارائه کننده ادامه می‌دهند. ماهیت اصلی و منسجم فرآیند منبع یابی به این بستگی دارد که مشتری تشخیص دهد منبع مورد نظر او بهترین مزایا را ارائه کرده است(بنت، 1997).

تئوریسین‌های بازار خدمات، مطالعات زیادی را در زمینه­ی تفاوت بین بازاریابی خدمات و بازاریابی محصولات انجام داده­اند. بخش عمده­ای از این تلاش­ها صرف تأکید بر مفهوم بازاریابی ترکیبی و اینکه بازاریابی خدمات با بازاریابی کالاها متفاوت است می­باشد. با نشان دادن این نکته که بازاریابی خدمات مستلزم تصمیمات متفاوتی نسبت به کالاست این اندیشمندان توانستند بازاریابی خدمات را از بازاریابی کالاها متمایز سازند. در بازاریابی خدمات، سه مفهوم دیگر شامل پرسنل؛ دارائیهای فیزیکی و رویه‌ها (فرآیندها) مشاهده می‌کنیم(لاولاک و رایت[9]، 1999).

[1]. Doyle

[2] .Bennett

[3]. Value

[4]. Viability

[5]. Volume

[6]. Variety

[7]. Virtue

[8]. Ramsden

[9]. Lovelock & Wright

متن کامل پایان نامه طراحی الگوی بازاریابی آموزش­ عالی در ایران

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 1
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:38 توسط مدیر سایت پایان نامه |

پایان نامه هوش استراتژیک مدیران و توسعه سازمانی و رفتار کارآفرینانه در سازمان‌های دولتی

 سازمان برای برنامه ریزی برای موفقیت‌های فعلی و آتی نیاز دارد تا در مورد محیط کسب و کار خود( فعالیت‌ها، منابع، بازارها، مشتریان، محصولات، خدمات و هزینه‌ها) اطلاعات و دانش لازم را داشته باشد. این دانش که باعث می‌شود سازمان موفقیت عملکردی داشته باشد، لازم است که در سراسر سازمان انتشار یابد. یکی از چالش‌های اساسی مدیران ارشد این است که چگونه تفکری را در مورد حال و آینده به منظور پیش بینی روند و مسیرها ایجاد کنند( کروگر، 2010).

در ادبیات مربوط به هوش استراتژیک آن را به عنوان جمع آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل و انتشار اطلاعات که ارتباط زیادی با استراتژیک دارد توصیف می‌کنند. بیشتر به طور خاص هوش استراتژیک را به برنامه ریزی نظامی، هوش امنیت ملی و به تصمیم گیری‌های استراتژیک شرکت‌های بزرگ مربوط می‌دانند. هوش استراتژیک به عنوان یک مفهوم که در ارتباط نزدیک با کسب و کار، امنیت ملی و هوش نظامی، استراتژی کسب و کار، منابع استراتژیک، تجزیه و تحلیل و مشاهده استراتژی‌های رقابتی، اتحاد و پیوستگی استراتژیک، مدیریت استراتژیک، مشاوره استراتژیکی و توسعه یا برنامه ریزی استراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد (کوآسا، 2011).

 

 

متن کامل در لینک زیر :

هوش استراتژیک را نباید تنها به عنوان یک مشخصه نظامی، امنیت ملی و استراتژی شرکت‌های بزرگ دانست، بلکه باید هوش استراتژیک را به عنوان یکی از راه‌های مدیریت دانش در نظر گرفت. هوش استراتژیک قادر به استفاده از مدل سازی، شبیه سازی، هنر، روایت‌ها( تجربه‌های کاری)، نشانه‌ها و علائم، ریاضیات آماری و نمودارهاست زیرا این راه‌های بیان شده برای آن است که مسائل پیچیده و مشکل به شکلی ساده تر بیان شوند و هدف هوش استراتژیک نیز همین است ( همان).

از دیدگاه فرایندی، هوش استراتژیک می‌تواند به عنوان بخشی از هوش رقابتی در نظر گرفته شود. همچنین به عنوان یک فرایند سیستماتیک و مستمر با هدف تسهیل کنندگی تصمیم گیری استراتژیک، از طریق استفاده از هوش مورد نیاز در زمان مناسب در فرم عملیاتی است(جی.آی.ای[1] ،2004).

فیشر و بن سوآسان[2] (2007) اظهار داشتند که هوش استراتژیک یک سیستم است که دارای ابعادی است که تصویری واضح تر در مورد آینده ایجاد می‌کند این ابعاد به طور خلاصه شامل پیش بینی، چشم انداز و انگیزه هستند( آقا و آتوا[3]، 2014).

دام و کیم[4] (2002) درباره هوش استراتژیک بیان می‌دارند:

هوش استراتژیک را می‌توان به عنوان این که " آنچه شرکت نیاز دارد از محیط کسب و کار خود بداند تا قادر به کسب بینش نسبت به فرایندهای حاضر، پیش بینی، مدیریت تغییر برای آینده، طراحی استراتژی مناسب که بتواند ارزش کسب و کار برای مشتریان ایجاد کند و بهبود سود آوری در بازارهای جاری و جدید باشد" تعریف کرده‌اند. آن‌ها معتقدند که ارزش هوش استراتژیک از طریق بهبود قابلیت‌های مدیران و کارکنان در یادگیری درباره تغییرات بالقوه در محیط کسب و کار و صنعت که مستلزم تجدید دیدگاه و تفکر در مورد فرایند کسب و کار است، قابل مشاهده است)دام و کیم، 2002).

افراد باید اطلاعات جدید، ادراکات، آگاهی‌ها و بینش خود را هر جا و هر زمان که سازمان به آن‌ها نیاز داشته باشد در اختیار بگذارند. یکی از چالش‌های هوش استراتژیک افزایش بهره هوش برای تمام کارکنان و مدیران سازمان است، جای این که بپنداریم وظیفه جمع آوری و انتشار بینش و هوش تنها وظیفه قشر خاص و یا مدیران اجرایی است( همان).

مارچند و هایکس [5](2007) درباره هوش استراتژیک بیان می‌دارند:

اطلاعات، پایه و اساس هوش استراتژیک است و بدون اطلاعات درست، تصمیم گیری برای کارکنان به منظور تصمیم گیری برای دستیابی و حفظ رهبری بازار دشوار است. بنابراین کاملاً قابل درک است که شرکت‌هایی که از فرایندهای مؤثر هوش استراتژیک برخوردار هستند به طور معمول می‌توانند یکی از آن مواردی باشند که می‌توانند از اطلاعات به منظور پیش بینی موفقیت، پاسخ گویی به نیازها و فرصت‌های آینده بهره ببرند. ضروری است که مجریان بدانند، هوش استراتژیک نقش کلیدی در دستیابی به مزیت رقابتی و موفقیت آینده دارد. آن‌ها معتقدند که هوش استراتژیک، باید اطلاعاتی را که یک سازمان درباره محیط کسب و کار نیاز دارد تا بتواند تغییرات را پیش بینی کند، طراحی استراتژی مناسب داشته باشد تا برای مشتریان ارزش ایجاد کند، ایجاد موقعیت رشد و سود برای سازمان در بازارهای جدید در داخل و یا در تمام صنایع فراهم کند را ارائه دهد.

هوش استراتژیک به معنی ایجاد بالاترین سطوح مدیریت اطلاعات درمورد محیط رقابتی، اقتصاد و محیط سیاسی که سازمان‌ها می‌توانند در آن به طورصحیح عمل کنند، و می‌توانند از تصمیم‌های استراتژیک حمایت کنند، بیان شده است( همان).

شش فعالیت عمده برای فرایند هوش استراتژیک تعیین شده است که هر یک از فعالیت‌ها، از طریق تغییر شکل مترقی اطلاعات به هوش، ارزشی برای هوش و سازمان ایجاد می‌کنند. فعالیت‌هایی که فرایند هوش استراتژیک را دربر می‌گیرند شامل( کروگر، 2010):

 1. ادارک و احساس؛ شامل دانستن، شناخت و شناسایی شاخص‌های مناسب برای تغییر است ( شاخص‌های داخلی و یا خارجی برای شرکت).
 2. جمع آوری؛ تمرکز بر راه‌های جمع آوری داده‌های مرتبط و معنی دار دارد.
 3. سازماندهی؛ شامل ساختاردهی داده‌ها به فرمت‌های مناسب به عنوان منابع اطلاعاتی است.
 4. پردازش؛ بر تجزیه و تحلیل اطلاعات با روش‌های مناسب و ابزارها تمرکز دارد.
 5. ارتباطات؛ شامل بسته بندی و ساده سازی دسترسی به اطلاعات برای کاربران است.
 6. بهره بردن از متمرکز سازی، در استفاده از اطلاعات در تصمیم گیری، برنامه ریزی عملکردی و پیاده سازی.

لیبوویتس معتقد است که هوش استراتژیک، ایجاد ارزش افزوده برای دانش و اطلاعات برای استفاده در تصمیم گیری‌های استراتژیک سازمان ایجاد می‌کند؛ هوش استراتژیک یک برنامه رایج در توسعه(همان):

 1. طرح‌های استراتژی( 5-3 سال)
 2. برنامه‌های سرمایه گذاری
 3. ارزیابی ریسک سیاسی
 4. برنامه‌های ادغام و اکتساب، سرمایه گذاری مشترک و طرح‌ها و سیاست‌های اتحاد شرکت‌ها
 5. پژوهش‌های بلند مدت و نوآوری

مونتگومری و وینبرگ[6](1998) هوش استراتژیک را به عنوان سیستمی که تمرکزش بر انتخاب، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات که برای تصمیم گیری استراتژیک مورد نیاز است، تعریف کرده‌اند. آن‌ها هوش استراتژیک را به عنوان افزایش چرخه اطلاعاتی ودانش، هنگامی که در برنامه ریزی استراتژیک، توسط مدیریت مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند به نوآوری و مزیت سازمانی منجر شود، بیان کرده‌اند.

هوش استراتژیک یک ابزار مهم در اطلاع رسانی و حمایت از فعالیت‌های مدیریت استراتژیک در مراحل مختلف توسعه استراتژی است. از دیدگاه فرایندی هوش استراتژیک را به عنوان یک فرایند سیستماتیک و مستمر با هدف تسهیل کنندگی تصمیم گیری استراتژیک، از طریق استفاده از هوش مورد نیاز در زمان مناسب در فرم عملیاتی است. فعالیت‌های هوش استراتژیک به طور مستقیم بر حمایت از تصمیم گیری‌های استراتژیک، با نظارت بر ابعاد با اهمیت استراتژیک تمرکز دارد. افق زمانی هوش استراتژیک گسترده است و بر همه رویدادهای مهم گذشته، حال و آینده تمرکز دارد. به طور معمول، در سطح تجزیه و تحلیل استراتژیک، بیشتر به ارتباطات هوشی و کمتر به مقدار اطلاعات نیاز است. به طور نمونه مفادی که هوش استراتژیک به آن نیاز دارد شامل(جی.آی.ای، 2004):

 • مؤثر بودن تجزیه و تحلیل و نوع تجزیه و تحلیل: چگونه یک پدیده مشخص بر روی کسب و کار شرکت تأثیر می‌گذارد.
 • تجزیه و تحلیل کسب و کار: چه نیروهایی محرک اصلی مؤثر بر محیط کسب و کار هستند.
 • دیدگاهی با محدوده وسیع از توسعه و پیشرفت عرصه منازعه.
 • آنالیز عمیق از رقبا و مشتریان کلیدی.
 • داشتن دیدگاهی وسیع و دقیق به محیط کسب و کار.
 • بررسی موضوعات کلان و تجزیه و تحلیل آن‌ها و بررسی تأثیر این موضوعات.
 • تجزیه و تحلیل موضوعات استراتژیک بحرانی و مهم.

شش نقش پایه برای هوش استراتژیک در تصمیم گیری‌های استراتژیک بیان شده است( همان):

 1. توصیف محیط رقابتی:

تجزیه و تحلیل مفاهیم و اطلاعات باید در عرصه رقابتی فعلی که شرکت در آن به فعالیت‌های عملیاتی می‌پردازد انجام شود. ارزیابی اطلاعاتی باید از نیروها و عواملی که محیط رقابتی شرکت را تشکیل می‌دهند ساخته شده باشد.

 1. پیش بینی آینده محیط رقابتی:

بخش هوش و اطلاعات باید قادر به پیش بینی‌های مربوط به محیط رقابتی که شرکت تمایل دارد، خود را در آینده در آن محیط ببیند، باشد. موضوع آینده درباره تغییر است که بعضی از آن‌ها قابل پیش بینی و بعضی غیر قابل پیش بینی هستند. طرح ریزی باید به عنوان ابزاری برای حمایت از برنامه ریزی استراتژیک از طریق ظهور رقابت تکنولوژی و دانش نیازهای مشتری از قبل به منظور تدوین پیش بینی که می‌تواند شروعی برای تغییر اولیه باشد، تعریف شود. در متون بسیار زیاد، به صراحت بیان شده است که هوش استراتژیک یک پیش نیاز مهم برای تغییر است.

 1. به چالش کشیدن مفروضات اساسی- پرسیدن سؤال‌های درست و به جا:

یکی از نقش‌های بسیار مهم برای هوش شناسایی و به چالش کشیدن مفروضات اساسی توسط مدیران است. شامل مفروضات اقتصادی، سیاسی، تکنولوژی‌های مربوطه و همچنین بازار و مشتریان مربوطه است که ممکن است بر تفکر استراتژیک تأثیر بگذارند.

 1. شناسایی و ارزیابی نقاط ضعف شرکت در برابر فرصت‌ها و تهدیدات بازار:

هوش را می‌توان برای شناسایی و ارزیابی نقاط ضعف و آسیب پذیری خود شرکت مورد استفاده قرار داد.

 1. از هوش به منظور اجرا کردن و وفق دادن استراتژی با محیط‌های رقابتی درحال تغییر استفاده می‌شود:

هوش خوب برای پی بردن به نحوه پاسخ رقبا و وفق پیدا کردن با اجرای اولیه استراتژی بسیار با ارزش است.

 1. تصمیم گیری به هنگامی که استراتژی به مدت طولانی پایدار نیست:

زمانی که یک استراتژی موفق بعد از اجرای فاز اولیه هنوز باقی می‌ماند، ضروری است که یک برنامه جمع آوری و گزارش دهی پیشرفت برای نظارت بر فعالیت رقبا ایجاد گردد.

در طی سالیان اخیر، هوش تجاری[7]، هوش رقابتی[8] و مدیریت دانش[9] برای تشکیل و توسعه هوش استراتژیک مشارکت داشته‌اند. سازمان‌ها به اجرای این عوامل برای رشد هوش استراتژیک جهت بهبود تصمیم گیری نیازمندند. با انجام آن، هوش سازمان بالا رفته و قابلیت نگهداری حافظه بنگاهی سازمان بهبود و تقویت خواهد شد( همان).

 1. GIA( The Global Intelligence Alliance)
 2. Fisher and Bensoussan

3.Agha and Atwa

 1. Tham and Kim
 2. Marchand and Hykes
 3. Montgomery and Weinberg
 4. Business Intelligence(BI)
 5. Competitive Intelligence(CI)
 6. Knowledge Management(KM)
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 0
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:35 توسط مدیر سایت پایان نامه |

پایان نامه نقش مشارکت مدیریت و قابلیت­های بازاریابی بر مزیت رقابتی (مطالعه موردی: بانک رفاه کارگران)

 

قابلیت­های بازاریابی و عملکرد

آثاهن گیما[1] جهت عملیاتی سازی قابلیت­های بازاریابی، فرآیندهای متعددی را تعریف کردند که هرکدام      می­تواند به وسیله سازمان، جهت رسیدن به مشتریان هدف و ایجاد ارزش افزوده برای کالاها و خدمات به کار گرفته شود(آثاهن گیما، 1993). اولین فرآیند، خدمت دهی به مشتریان است، به گونه­ای که بتواند نیازهای خریدار و مصرف کننده را برآورد کند. بسیاری از محققان بازاریابی معتقدند که خدمت­دهی به مشتریان به  گونه­ای شاخص می­تواند منجر به مزیت رقابتی شود. دومین فرآیند، اثربخشی فعالیت­های پیشبرد در رسیدن به رشد سهم بازار و فروش است. از این فعالیت­ها برای برقراری ارتباط با بازارهای هدف استفاده می­شود. سومین فرآیند، داشتن شبکه توزیع قوی است به گونه­ای که بتواند با توزیع کنندگان ارتباطی کارآ و مؤثر برقرار کند. چهارمین فرآیند، برقراری ارتباط با مشتری است. از این فرآیند برای شناخت نظرات مشتری و مشارکت با او استفاده می­شود. پنجمین فرآیند، استفاده از تحقیقات بازاریابی برای شناختن نیازهای نیازهای آشکار و پنهان مشتریان و بررسی کالاها و خدمات ارائه شده به وسیله رقباست. آخرین فرآیند، توانایی سازمان در ایجاد محصولی متمایز از نظر کیفیت، قیمت، تصویر، خدمات و ... است. هر یک از این متغیرها ارتباط مثبتی با عملکرد سازمان بخصوص در زمینه نوآوری، کارآفرینی، ایجاد مزیت رقابتی و افزایش فروش و سهم بازار دارد(ویراواردینا[2]، 2003).

اورتگا و ویلورد در سال 2008 پیشنهاد می­کنند که قابلیت­های بازاریابی تاثیر بیشتری بر عملکرد شرکت­هایی دارند که سرمایه­گذاری بهتری را بر دارایی­هایی که برای نوآوری در محیط پویای تجاری بکار می­برند، دارند. مقالات مدیریت استراتژیک چنین بیان می­کنند که قابلیت­های بازاریابی اثرات متنوعی بر عملکردی دارند که وابسته به شیوه­هایی است که شرکت­ها می­تواند خودشان را با محیط همتراز کنند. شرکت­ها با بازارگرایی کارا متمایز می­شوند. شرکت­های نوآور منابع با اهمیت را به فعالیت­های بازاریابی خود اختصاص می­دهند در حالی که شرکت­های مدافع تمرکز بیشتری بر کاهش هزینه­ها نسبت به توسعه توانایی­های بازاریابی دارند(سانگ، 2007: 19).

 

2-2-1-3) ابعاد قابلیت­های بازاریابی

2-2-2-3-1) کانال­های توزیع

یک کانال توزیع مجموعه­ای از مؤسسات وابسته به یکدیگر است، مؤسساتی که مسئولیت تحویل کالا، خدمات به دست مصرف کننده یا استفاده کننده صنعتی بر عهده ایشان واگذار شده است(کاتلر، 1377: 487).

صاحب نظری کانال های توزیع را این گونه تعریف می­کند: شبکه ای از مراکز و مؤسسات سازمان یافته که بطور جمعی تمام فعالیت­هایی را که برای ارتباط تولید کنندگان با استفاده کننده و بالعکس به منظور دستیابی به اهداف بازاریابی لازم را انجام می­دهند(کوشینک، 1995: 158)

وظایف کانال­های توزیع:

کانال­های توزیع وظیفه انتقال کالا از تولید کنندگان به مصرف کنندگان را بر عهده دارند. اعضای کانال توزیع انجام وظایف اصلی زیر را بر عهده دارند:

اطلاعات: جمع آوری و توزیع اخبار و اطلاعات تحقیقات بازاریابی درباره بازیگران و نیروهای موجود در محیط بازاریابی که برای برنامه­ریزی و مساعدت به امر مبادله مورد نیاز است.

تبلیغات: تهیه و پخش و نشر اطلاعات ترغیب کننده درباره کالا

تماس: جستجو و برقراری ارتباط با خریداران بالقوه

انطباق: شکل دادن و جور کردن کالا با خریدار

توزیع فیزیکی: حمل و نقل و انبار کردن کالا

تأمین مالی: تأمین وجوه و استفاده از آن برای تأمین هزینه های مالی

مخاطره پذیری: قبول مخاطرات مربوط به انجام کار توزیع.

واسطه­های بازاریابی

تمام افراد و سازمان­هایی که در رسیدن کالاها و خدمات از تولید کننده به مصرف کنندگان نقش دارند واسطه بازاریابی نامیده می­شوند که شامل انواع زیر است:

واسطه: یک واژه قدیمی که هنوز استفاده می­شود و شامل هر فردی که بین تولید کننده و مصرف کننده قرار دارد، می­شود.

عامل­ها و دلال­ها: عوامل و دلال­ها واسطه­هایی هستندکه صاحب کالا نمی­شوند و تفاوت آن­ها در این است که عامل بصورت بلندمدت با تولید کنندگان رابطه دارند و دلال­ها بصورت کوتاه مدت.

عمده فروشان: واسطه­هایی که کالا را از تولید کنندگان خریداری کرده و آنرا به دیگر عمده فروشان، خرده فروشان و یا مصرف کنندگان سازمانی می­فروشند.

خرده فروشان: خرده فروشان آخرین حلقه بسیاری از کانال­های بازاریابی هستند که بطور مستقیم با مشتریان نهایی ارتباط دارند. فروشگاه­های خرده فروشی واضح ترین مثال هستند.

توزیع کننده: واژه ای کلی است که شامل انواع گوناگونی از واسطه­هاست که وظایف گوناگونی مانند مدیریت موجودی، فروش شخصی و امور مالی را انجام می­دهند. این واژه­ها بیشتر در بازارهای سازمانی مطرح است.

دلال خرده فروش: واژه ای دیگر است که می­تواند برای هر واسطه استفاده شود. اگر چه بعضی افراد را افرادی می­دانند که فقط به مشتریان نهایی می­فروشند و نه به دیگر واسطه­ها.

واسطه­های ارزش ایجاد کننده: واسطه­هایی که کالا را از تولید خریده و یا تغییر یا اصلاحاتی در کالا ارزش افزوده ایجاد کرده و به مشتریان نهایی می­فروشند.

تاجر: واسطه­هایی که مالک کالا می­شوند و آنرا به دیگران عرضه می­کنند(کاتلر، 1994: 533).

 

طراحی کانال های توزیع

کانال توزیع دلخواه شرکت کانالی است که هم نیازهای مشتریان را رفع کند و هم قدرت رقابت داشته باشد. تصمیمات مهم در طراحی کانال­های توزیع در شکل زیر نشان داده شده است:

ترسیم نقش توزیع درآمیخته بازاریابی
تعیین تعداد واسطه­های توزیع
گزینش اعضای کانال­های مشخص
انتخاب نوع کانال توزیع

 

 

 

شکل2-1) طراحی کانال توزیع

مراحل طراحی کانال­های توزیع

شامل سه مرحله است:

1) عوامل شناسایی کانال­های مختل، مهمترین عوامل شناسایی کانال­های مختلف:

الف: پوشش و قدرت توزیع، یعنی تعداد واسطه­هایی که محصول تولید کننده را در یک ناحیه تجاری بازاریابی می­کنند.

ب: دسترسی به استفاده کننده نهایی: با توجه به دسترسی به استفاده کنندگان نهایی باید واسطه­ها مشخص کرد.

ج: فعالیت­ها و وظایف متداول: توجه به فعالیت کانال رقبا برای محصولات یا خدمات مشابه در شناسایی انواع واسطه­ها مؤثر خواهد بود.

د: وظایف، فعالیت­های لازم: تولید کننده باید به شناسایی وظایفی مانند ذخیره کردن، حمل و نقل و تماس با مشتری نیز بپردازد.

2) ارزیابی و گزینش کانال­ها: ارزیابی کانال­های مختلف شامل تحلیل درآمد و هزینه، طول زمان لازم برای پرورش کانال، ملاحظات کنترلی محدودیت­های قانونی در دسترس بودن کانال و گزینش کانال است.

3) گزینش اعضای کانال: گزینش واسطه­ها یک فرایند برابرسازی و مقایسه­ای است. تولید کننده و آن­ها واسطه­های خاص را که بتوانند وظایف لازم را به درستی انجام دهند شناسایی کند و آن­ها را متقاعد سازد که ارتباطشان به نفع هر دو خواهد بود(روستا و دیگران، 1375: 292).

[1]Atuahene-Gima, K

[2] Weerawardena, J.

برای دانلود متن کامل روی لینک زیر کلیک کنید :

پایان نامه نقش مشارکت مدیریت و قابلیت­های بازاریابی بر مزیت رقابتی (مطالعه موردی: بانک رفاه کارگران)

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 2
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:33 توسط مدیر سایت پایان نامه |

پایان نامه تدوین استراتژی بهینه بازاریابی در بازارهای الکترونیکی(مورد مطالعه : بازار های الکترونیکی

 پایان گرفتن جنگ سرد در دهه 1990 به آزاد شدن منابع و فزونی گرفتن نیاز به محصولات سرمایه ای برای ایجاد زیر ساخت های مناسب اقتصادی انجامید. در این دوران اروپای غربی به ایجاد بازاری مشترک و اروپای شرقی به صورت بازاری آماده برای محصولات غربی درآمد. از سوی دیگر بدهی های خارجی بسیاری از کشورها را فلج کرد. این کشورها با وجود نیازمندی فراوان، با مشکل قدرت خرید روبرو شدند، ازاین رو کشورهای پیشرفته برای کسب بازار به رقابت پرداختند. در این زمان استفاده از شیوه ها و فنون بازاریابی مورد توجه قرار گرفت. بررسی ها نشان داده که ناموفق بودن شرکت ها ناشی از ناتوانی دربهره گیری از فنون بازاریابی است. این شرکت ها تحولات بازار و تغییرات الگوی مصرف را نادیده گرفتند و کسب سود بیشتر را به رضایت مشتری ترجیح دادند. اما موفقیت شرکت های تری ام و مک دونالدز که از توجه دقیق به نیاز مشتری، بازار و انگیزه کارکنان در راستای افزودن برکیفیت محصولاتشان سرچشمه می گرفت، سبب شد تا تدوین استراتژی کارای بازاریابی دراولویت قرار گیرد و اغلب شرکت های کوچک و بزرگ رفته رفته از تفاوت بین فروش وبازاریابی آگاه شوند. برای سازمان های غیر تجاری، مانند موزه ها، دانشگاه ها، مراکز دینی ونهادهای دولتی، بازاریابی به منزله ی روش و وسیله ای برای ارتباط با مردم است.(Hart,2004)

به نظر فیلیپ کاتلر، بازاریابی عبارت است از: "فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها وخواسته ها از طریق فرایند مبادله".

منشأ و رکن اساسی نظام بازاریابی، نیاز وخواسته های انسان است. محصول زاییده نیاز بشر است، هر چیزی که خدمتی ارائه دهد یا نیازی را برآورده سازد، می توان محصول قلمداد کرد که شامل افراد، مکان ها، سازمان ها، خدمات وعقاید است. به عبارت دیگرمحصول عبارت است از چیزی که قادر به ارضای یک خواسته باشد. نیاز بیان کننده ی حالت محرومیت احساس شده در فرد است. محصولات به هر اندازه که خواسته های فرد را برآورده کنند دارای ارزشند(Glaser,2002).

مدیریت بازاریابی عبارت است از "تجزیه و تحلیل، طرح ریزی، اجرا و کنترل برنامه های تعیین شده برای فراهم آوردن مبادلات مطلوب با بازار های مورد نظر به منظور دستیابی به هدف های سازمان". تاکید مدیریت بازاریابی بیشتر بر تعیین محصولات سازمان بر مبنای نیاز ها و خواسته های بازار مورد نظر و نیز استفاده از قیمت گذاری، ارتباطات و توزیع موثر جهت آگاهی دادن، ایجاد محرک و ارائه خدمت به بازار  (Jeffrey,2005).

متن کامل در سایت :

پایان نامه تدوین استراتژی بهینه بازاریابی در بازارهای الکترونیکی(مورد مطالعه : بازار های الکترونیکی کشور)

2-3-  تاریخچه بازاریابی

در بازاریابی عصر اول (بازاریابی) تأکید بر محصول است. مشتری به کالا نیاز دارد اما کالا کمتر در دسترس اوست. کافی است این کالا در دسترس مشتری باشد. قطعاً مشتری خواهان این کالا است. نمونه آن در صنعت اتومبیل‌سازی کشور بود. مردم حاضر بودند پول بپردازند، مدتها در صف انتظار باشند، و هر اتومبیلی را خریداری کنند. اگر مشتری می‌گفت رنگ دیگریاز اتومبیل را به وی تحویل دهند، شنیده می‌شد اگر نمی‌خواهی، نفر بعدی. مشتری ناگزیر از اطاعت بود. چون گزینه دیگری پیش رو نداشت (Khalifa,2001).

بازاریابی عصردوم به مرور، جناب مشتری بر اریکه قدرت نشست. تکنولوژی سبب شده بود تا به سرعت کالایی تولید شود. با افزایش رقابتها، مشتری می‌توانست آنچه را اراده می‌کند، خریداری کند. حالا صاحبان کالا باید به ذهن مشتری و سلیقه‌های مشتری پی می‌بردند تا بتوانند کالایشان را به فروش برسانند. مشتری اینک آغاز و انجام فعالیتها است. (Lazonder,2000)

بازاریابی عصرسوم فراتر از نیازهای آدمی را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نوع بازاریابی آنچنان که کاتلر می‌گوید به فراتر از شخص و نیازهای وی می‌اندیشد. پارامتر اصلی این نوع بازاریابی نیز به آگاهی مشتری وابسته است، نیازهای معنوی در اولویت قرار می‌گیرند، و آرا و افکارعمومی فراتر از قانون دولتها عمل می‌کند. بازاریابان فراتر از خودسنجی، خود را با دیگران یعنی رقبا و همکاران خود می‌سنجند. دیروز چه رتبه‌ای داشتند و امروز چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند نیک و منصفانه به خود می‌نگرند تا چه حد پیشرفت داشته‌اند و یا رقبا و همکاران چگونه توانسته‌اند سهمی بیشتر از بازار را نصیب خود سازند .(Hamill,1997)

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 0
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:30 توسط مدیر سایت پایان نامه |

بررسی تحلیل تکوین جرم در فضای مجازی با تأکید بر قوانین کیفری ایران

 هنگامی که رایانه را روشن می­کنیم وارد یک محیط خاص می­شویم که در پی آن صفحه­های تخیلی بی نهایتی وجود دارد و کاربر که در یک محیط و مکان مشخص قرار دارد به مکان­ها و محیط­های نامعلومی مراجعت می­کند، مثلاً وقتی که در یک مراسم آنلاین با دیگران در ارتباط باشد محل ارتباط آنها محل مشخصی نمی­باشد بلکه یک محل مجازی و غیر ملموس می­باشد که از آن بعنوان فضای مجازی می­توان یاد کرد.

از لحاظ لغوی در فرنگ­های مختلف سایبری به معنای مجازی و غیر ملموس و مترادف واژه انگلیسی Virtual است که با توجه به گستردگی مفهوم سایبر و اطلاق آن به تمام افعال و اقدامات واقع شده در محیط شبکه­های بین المللی بی شمار بودن مصادیق سایبر به توصیه متخصصان و دانشمندان صاحب نام این رشته یافتن معادل و ترجمع آن به زبان­های دیگر مجاز نمی­باشد، چرا که به عقیده این صاحب نظران با توجه به بسط مفهوم لغوی این واژه در سطح بین المللی آن را تبدیل به یک لغت بین المللی نموده و ترجمه آن و یا یافتن معادلی که برای آن ممنکن است دایره­ی مشمول و مفهوم آن را محدود نماید لذا توصیه می-شود همانند تلفن که در سطح بین المللی یکسان بوده و تمامی نقاط جهان به یک معنی و لفظ مشترک به کار می­رود واژه سایبر نیز به یک لفظ مشترک بین المللی استعمال شود.1

علیرغم آنچه اشاره شد در زبان فارسی سایبر را مجازی و اِسپیس را فضا ترجمه نموده­اند و ترکیب آن را فضای مجازی گویند و حتی ترکیب­های دیگری مثل جامعه مجازی، شهروند مجازی و فروشگاه­های مجازی و ... از آن ساخته­اند. اخیراً معادل واژه سایبر در فارسی، فضای تولید و تبادل اطلاعات «فنا» عنوان می­شود.1

از نظر تعریف فضای مجازی«سایبر اِسپیس» به چند نمونه از تعاریف در سطح بین المللی نیز در ذیل اشاره می­گردد:

مجموعه به هم پیوسته موجودات زنده از طریق رایانه و ارتباط راه دو بدون در نظر گرفتن جغرافیایی عینی.2

فضا و اجتماع شکل گرفته توسط رایانه، شبکه­های رایانه­ای و کاربران است به عبارتی یک دنیای مجازی که کاربران اینترنتی وقتی online هستند موجودیت پیدا می­کنند.3

یک ناحیه واقعی که فعالیت­های در این فضا اتفاق می­افتد از جمله تبادل اطلاعات و راه­هایی برای تجمع اطلاعات محیطی است مجازی و غیر ملموس موجود در فضای شبکه­های بین المللی ( این شبکه­ها از طریق شاهراهای اطلاعاتی مثل اینترنت به هم وصل هستند که در این محیط تمام اطلاعات راجع به روابط افراد، فرهنگ­ها و ملت­ها و کشورها و به طور کلی هر آنچه در کره خاکی به صورت فیزیکی و ملموس وجود دارد به صورت نوشته، تصویر، صوت و اسناد ) در یک فضای مجازی به شکلی دیجیتالی وجود داشته و قابل استفاده در دسترس استفاده کنندگان و کاربران می­باشد و به طریق رایانه اجزای آن و شبکه­های بهم پیوسته مهم مربوط می­باشند.4

لذا می­توان گفت ( در رابطه با مفهوم سایبر تعریف خاصی در فارسی وجود ندارد و دانشمندان مختلف معتقدند با یافتن معادل برای آن ممکن است دایره مشمول و مفهوم آن را محدود نمایند، لذا توصیه می­شود واژه سایبر به یک لفظ مشترک بین المللی استعمال شود.

 

 

 

گفتار دوم) تاریخچه جرایم در فضای مجازی (سایبر اِسپیس)

گروهی معتقدند که ایجاد فضای سایبر در زمان اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام بل در 1876 پا به عرصه گیتی نهاد، چرا که پیش از این رویدادهای بشر محدود به روابط و تماس­های فیزیکی بود و بشر تصور نمی­کرد هیچ­گاه بتواند فراتر از دنیای فیزیکی خود با دیگران ارتباط برقرار نماید، اگر چنین قدمتی را برای ایجاد فضای مجازی در نظر بگیریم می­توان گفت با ورود این تکنولوژی به داخل هر کشور تاریخچه ورود فضای مجازی به داخل آن کشور دانست و در واقع اولین اقدامات خلاف قانون اعم از فعل یا ترک فعلی که جرم انگاری شده باشد در حیطه این تکنولوژی را می­توان اولین جرایم ایجاد شده در فضای مربوطه را اولین جرایم آن در کشورها دانست ولی عموم مردم فضای مجازی را با اختراع کامپیوتر (رایانه) همسان می­دانند و معتقدند که ایجاد چنین فضای همزمان با ایجاد پیدایش رایانه­ها بوده، لذا باید اشاره­ای به پیدایش رایانه نمود.

اینترنت در سال 1964 توسط محقق بنام پائل باران () در شرکت  (راند) ابداع شد، وی به دنبال روش برای مطمئن سازی ارتباط پنتاگون (وزارت دفاع ایلات متحده آمریکا) با اعضای ارتش در هنگام حمله واقعی اتمی بود و یک شبکه ارتباطات رایانه­های غیر متمرکز را پیشنهاد کرده که در آن رایانه مرکزی وجود نداشت.1

چون آنها می­دانستند که سیستمی که تنها دارای یک رایانه مرکزی باشد در مقابل صدمات وارده آسیب پذیر خواهد بود، لذا تصمیم گرفتند به جای آن که اطلاعات را در یک رایانه جمع­آوری، ذخیره و پردازش نمایند، آن را در تعدادی رایانه که در جاهای مختلف و دور از همدیگر هستند قرار داده و از طریق خطوط تلفنی بین آنها ارتباط برقرار کنند. و صدمه به قسمت­های مهم و حیاتی سیستم­های ارتباطی و عدم توانایی یک مسیر برای ارسال اطلاعات، سایر سیستم­های مربوط به تأسیسات نظامی در اطراف کشور از طریق مسیرهای دیگر با هم به تبادل اطلاعات می­پردازند.2

بر این اساس آژانس پروژه تحقیقاتی پیشرفته(آرپا)3 که بخشی از وزارت دفاع محسوب می­شود پیش نمونه اینترنت را در سال 1969 با عنوان آرپانتبا همکاری چندین دانشگاه ایجاد کرد. علاوه بر وزارت دفاع آمریکا دانشگاه­های کالیفرنیا در لس آنجلس و سانتا باربارا،  یوتا و مؤسسه تحقیقاتی استفرد، در همان  ابتدا به آپارانت  متصل  شدند  در سال 1971 آرپانت گسترش  یافت  و  دانشگاه ­ها و آژانس ­های  دولتی

بیشتری را در بر گرفت که دانشگاه هاروارد و مؤسسه صنعتی ماساچوست و سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا را شامل می­شد.1

در سال 1986 بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) یک سیستم ارتباط بین شبکه­ای با مسیر طولانی را به وجود آورد و نام آن را «ان. اس. اف. نت» () گذاشت این شبکه قادر به برقراری ارتباط با آرپانت نیز بود(ان. اس. اف. نت) شبکه­های دیگری نیز ایجاد کرد که همگی از پروتکل­های (تی. سی. پی. آی. پی) استفاده می­کردند. در همین زمان شبکه­های رایانه­ای زیادی به این دو شبکه متصل شدند. بدین ترتیب شبکه­های رایانه­ای (ان. اس. اف. نت) با کمک آرپانت تبدیل به ستون فقرات اینترنت شد. در سال 1989 آرپا مدیریت آرپانت را متوقف کرد، چرا که آرپانت بر اثر مجمتع شدن با شبکه­ای دیگر تبدیل به اینترنت شده بود و عموم مردم می­توانستند از خدمات ان استفاده کنند.2

لذا با این اوصاف تاریخچه مشخص از پیدایش جرایم اینترنتی وجود ندارد ولی به هر حال این دسته از جرایم را باید زائیده و نتیجه تکنولوژی ارتباطی و اطلاعاتی دانست و بر اساس مطالعات صورت گرفته منشاء پیدایش جرایم اینترنتی به قضیه رویس برمی­گردد: او که بعد از بی مهری مسئولان یک شرکت فروش عمده میوه و سبری به عنوان حسابدار آنها انتخاب می­شود از طریق کامپیوتر اقدام به حسابرسی کرده و با تغییر قیمت­ها و تنظیم درآمد جنس، مبلغی از مراجع آن کاهش و به جای خاص واریز می­کند.

رویس با ظرافت خاص قیمت­ها را تغییر می­داد، بعد از آن با نام 17 شرکت محل و طرف قرار داد چک­های جعلی صادر و از آن حساب برداشت می­کرده به طوری که در کمتر از 6 سال بیش از یک میلیون دلار به دست آوردهاست، اما به علت نداشتن مکانیزم برای توقف این روند، رویس خودش را با محاکم قضایی معرفی می­کند و به 10 سال حبس محکوم می­شود. بدین ترتیب زمینه جرم رایانه­ای شکل می­گیرد و دادگاه را به تدوین قوانین مدون وا می­دارد.3

لذا به طور کلی تحول تاریخی جرایم رایانه­ای را از مان پیدایش رایانه تا اوایل هزاره سوم می­توان به سه نسل طبقه­بندی نمود. نسل اول این گونه جرایم که تا اواخر دهه 80 مصداق داشت تحت عنوان جرایم رایانه­ای بیان گردید که بیشتر شامل سرقت و کپی برداری از برنامه­ها و جرایم علیه حریم خصوصی در رایانه بود که با گسترش تکنولوژی تبادل اطلاعات و ارتباطات بین المللی در دهه 90 جرایم نسل دوم تحت عنوان جرایم علیه داده­ها نمود بیشتری پیدا نمود، به طور که در این دهه تمامی جرایم

علیه تکنولوژی اطلاعاتی، ارتباطی، رایانه­ای، ماهواره­ای و شبکه­های بین المللی تحت عنوان جرایم علیه داده­ها اطلاق می­شود.

در اوسط دهه 90 با گسترش شبکه­های بین المللی و ارتباطات ماهواره­ای نسل سوم جرایم رایانه­ای، تحت عنوان جرایم مجازی(سایبر) یا جرایم در محیط سایبر شکل گرفته است که با توجه به ماهیت خاص خود بیش از هر زمانی نظامات حقوقی را به خصوص در حقوق جزای ماهوی و حقوق جزایی بین الملل و آئین دادرسی دچار چالش­های جدی نموده است. پیشینه تاریخی جرایم ناظر به توسعه و تحول جهانی «تکنولوژی اطلاعاتی» به دهه 1960 بر می­گردد، زمانی که اولین مواردی که بدان «جرم رایانه­ای» نام نهادند، به مطبوعات عمومی و مجلات علمی آن زمان منعکس شد، این موارد در برگیرنده ظهور اولیه و ساده به کارگیری رایانه شامل جاسوسی رایانه­ای، خرابکاری رایانه­ای و سوء استفاده غیر قانونی از سیستم­های رایانه­ای بود.

از اواسط دهه 1970 مطالعات تجربی در مورد جرایم رایانه­ای آغاز شد. این مطالعات تعداد محدودی از جرایم رایانه­ای را مطرح نمود اما در همان زمان تعداد بسیاری جرایم رایانه­ای صورت گرفته بود که یا گزینش نشده بود یا اصولاً شناخته شده نبود، از نمونه این جرایم می­توان به قضیه «امریکن اکویتی فوندینگ» در آمریکا(کلاهبرداری از طریق سوء استفاده از 56 هزار مورد بیمه به ارزش حداقل 30 میلیون دلار) و قضیه «هراشتات» در آلمان ( مربوط به معاملات ارزی خارجی به ارزش چند میلیون دلار که منجر به ورشکستگی بانک هراشتات در سال 1974 و ورود ضرر بالغ بر 2/1 میلیون مارک آلمان به مشتریان گردید) اشاره نمود.

دیدگاه عمومی و عملی در مورد جرایم رایانه­ای در دهه 1980 به گونه­ای بنیادین تغییر یافت، مشخص گردید که جرم رایانه­ای محدود به جرایم اقتصادی نبوده و سایر زمینه­ها را هم که جنبه­ی اقتصادی ندارد مثل دستکاری رایانه بیمارستان یا تعدی نسبت به حریم خصوصی زندگی دیگری را نیز در بر می­گیرد. در اواخر این دهه و با پیشرفت سریع تکنولوژی اطلاعات، بیشتر نظرها در زمینه­ی جرایم رایانه­ای به انتقال غیر قانونی سرمایه­ها با استفاده از ابزار الکترونیکی مانند سامانه­های خود پرداز، ویروس­های رایانه­ای و کرم­های رایانه­ای و نفوذ یابندگان و همچنین جعل اسناد با استفاده از رایانه معطوف شده بود. خطر خراب کاری خصوصاً در سال 1989 آشکار شد، زمانی که در تحقیقات جنایی در جمهوری فدرال آلمان خرابکاری (نفوذ یابندگانی) آلمانی شناسایی شدند که با استفاده از شبکه­های اطلاعاتی بین المللی داده­­ها توانسته بودند به اطلاعات خارجی محرمانه آمریکا انگلستان و چند کشور دیگر دست یافته و این اطلاعات را به سرویس امنیتی روسیه بفروشند (باستانی، برومند، 1383)

تقریباً در همان اوان خطر ویروس­ها و کرم­های رایانه­ای آشکار شد زمانی که کرم اینترنتی که توسط یکی دانشجوی آمریکایی ساخته شده بود در طی چندین روز نزدیک به 6000 سیستم رایانه­ای متصل به شبکه جهانی اینترنت را مختل نمود.

در دهه 90 میلادی همزمان با رشد سریع تکنولوژی رایانه و فراگیر شدن شبکه جهانی اینترنت جرایم رایانه­ای شکل و ابعاد جدیدی به خود گرفته است در این دهه علاوه بر جرایم شناسایی شده می­توان به جرایم جدیدی از قبیل قاچاق کلمات رمز در اینترنت جرایم در محیط مجازی یا جرایم سایبری، جرایم مولتی مدیا (چند رسانه­ای) اشاره نمود فعالیت­­های فراملی مجرمانه در خصوص جرایم رایانه­ای و اینترنتی امروزه ابعاد جدیدتری یافته و روز به روز به گستردگی آن افزوده می­گردد. به طوری که برخی از مؤسسات و سازمان­های بین المللی در این زمینه اقداماتی نمودند که ذیلاً به آنها اشاره می­شود.

تصویب موافقتنامه جرایم رایانه­ای در سال 1986 – 1985 توسط شورای اروپا که نتیجه تلاش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD) کمیته تخصص شورای اروپا، سازمان ملل و انجمن حقوق جزاء (AIDP) می­باشد که هر یک از سازمان­های مذکور گام­های بلندی برای تدوین قوانین مرتبط به جرایم رایانه­ای بردشاته و تقسیم بندی­های در ارتباط با این گونه جرایم پیشنهادی نموده­اند.

در سال 1989 کمیته تخصص شورای اروپا در خصوص جرایم رایانه­ای پس از بررسی نظریه­های ارائه شده توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD) و نیز بررسی­های حقوقی دو فهرست تحت عنوان فهرست حداقل یا اجباری و فهرست اختیاری برای تدوین و یکنواخت نمودن سیاست جنایی مربوط به جرم رایانه­ای به شورای اروپا پیشنهاد نمود که مورد تصویب واقع شد در سال 1994 انجمن بین­المللی حقوق جزا (AIDP) در نشست خود یک­سری اعمال و افعال را به عنوان جرایم مستقل رایانه­ای تدوین نمود تا این که بالاخره شورای اروپا در 23 نوامبر سال 2001 میلادی مبادرت به وضع موافقتنامه جرایم رایانه­ای نمود که بدون شک نتیجه سال­ها تلاش مستر آن شورا و سازمان­های مختلف بین­المللی بوده است. لازم به ذکر که این موافقتنامه در چهار فصلی و چهل و هشت گفتار تصویب شده است1.

در هر یک از کشورها به تناسب ورود این تکنولوژی جرایم مربوط به فضای مجازی در آنها شیوع پیدا نمود.

در خصوص تاریخ وقوع جرایم در فضای مجازی نمی­توان وقوع آن را به سال 1341 که رایانه وارد ایران شد همزمان دانست. کاربرد رایانه در سال­های اولیه بسیار محدود بوده و در دهه 50 و 60 کم کم بر

 

thesis-- (25)تعداد رایانه­های موجود در ایران و همچنین وسعه برنامه­های افزوده شد به دلیل عدم وجود قانون مدرن و آمار دقیق از جرایم و سوء استفاده از رایانه نمی­توان تاریخچه­ای مشخص بیان نمود.لیکن در اواخر دهه 1360 مواردی از تخلفات رایانه­ای به صورت کپی و تکثیر غیر مجاز نرم افزارها نمود پیدا کرده است که تا اواسط دهه 70 نیز اکثر تخلفات رایانه­ای به صورت عدم ایفای تعهد توسط شرکت­های طرف قرار داد بود که خود نیز ممکن است ناشی از سوءنیت و قصور متعهد و یا عدم تبیین دقیق موضوع تعهد و قرارداد باشد.

بر اساس اطلاعات موجود اولین جرم اینترنتی در ایران در تاریخ 26 خرداد 1378 به وقوع پیوسته یک کارگر چاپخانه و یک دانشجوی کامپیوتر در کرمان اقدام به جعل چک­های تضمینی مسافرتی کردند و چون تمایز و تفاوت چندانی بین جرم اینترنتی و جرم کامپیوتری وجود ندارد عمل آنها جرم اینترنتی محسوب می­گردد1 .

که با توجه به گسترش رایانه و تکنولوژی اطلاعات در ایران گروه­های هکر موسوم به گروه مش قاسم و .. بوجود آمدند و جرم­های نظیر جعل اسکناس، اسناد و بلیط­های شرکت­های تعاونی اتوبوسرانی، جعل اسناد دولتی  از قبل گواهینامه، کارت پایان خدمت، مدرک تحصیلی و جعل چک­های مسافرتی بخشی از این جرایم می­باشد.

با توجه به گسترش رایانه و تکنولوژی اطلاعات در ایران با گسترش تخلفات مرتبط با کپی و تکثیر غیر مجاز نرم افزارها و برنامه­های رایانه­ای سرانجام پس از سال­ها بحث و بررسی قانون « حمایت از پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه­ای» در دی ماه 1379 تصویب شد. که آیین نامه اول آن نیز در 70 ماده تهیه و در اواخر سال 1380 جهت بررسی و تصویب به هیأت وزیران ارسال شد. از طرف دیگر با شیوع و وقوع جرایم مرتبط با رایانه و شبکه جهانی (اینترنت) مقامات قضایی و انتظامی اقداماتی در رابطه با بررسی مبارزه و پیشگیری از جرایم رایانه­ای و آموزش نیروی متخصص در این زمینه به عمل آورند با این وجود بنظر برخی دیگر مواردی از جرایم رایانه­ی در دهه 60 به عنوان اولین جرایم رایانه­ای در این قسم مورد شناسایی واقع شدند یکی از این جرایم که در دادگستری رسیدگی شد و منجر به صدور حکم محکومیت علیه متهم شد. جرم نسخه برداری غیر مجاز بوده که به موجب دادنامه مورخه 3/4/1372 شعبه 65 دادگاه کیفری 2 تهران در خصوص شکایت یک شرکت نرم افزار رایانه­ای مبادرت به صدور رأی می­نمایند که پس از احراز وقوع بزه به استناد بند 11 ماده 23 قانون حمایت از حقوق مؤلفان و

مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 متهم را به تحمل مجازات محکوم و حکم به جلوگیری از عرضه نرم­افرارهایی که به طور غیر مجاز تکثیر شده­اند صادر می­نماید1.

1 – باستان، برومند، جرایم رایانه­ای و اینترنتی، انتشارات بهنامی – تهران 1383، ص 54.

1 – سند راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، وزارت ارتباط و فن­آوری اطلاعات.

2-http://www.search .tech target

3- http://www.Aits.tgk1 – cyberspace.

4- عبقری، آدینه، جرایم رایانه­ای جلوه نوین از بزهکاری – پایان­نامه کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، 1377،ص2.

1-www.hamshahrine.ir/details/2412

2- عبدالصمد خرم آبادی، جرایم فنآوری اطلاعات، پایان­نامه دوره دکتری، دانشگاه تهران، 1384، ص37.

3- Advanced Research project Agency (ARPA)

1 – جینادی آنجلیز، جرایم سایبر، ترجمه عبدالصمد خرم آبادی و سعید حافظی، انتشارات شورای عالی اطلاع رسانی، تهران، 1383، ص9.

2 – خرم آبادی، احمد، حقوق کیفری فناوری اطلاعات مسئولیت کیفری ارایه دهندگان خدمات اینترنتی، نشر دادیار، 1391.

3- WWW.hamshahrionline.ir /details/10675

1 – بابازاده. قاسم – خبرنامه انفرماتیک، ش 81، سال 1381

1-WWW.hamshaharionline.ir/dtails/10675

1 – شیرزاد نیک ابادی، کارمان(1383) بررسی جرایم رایانه­ای در حقوق کیفری ایران و حقوق بین الملل پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 3
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:27 توسط مدیر سایت پایان نامه |

دانلود پایان نامه ارشد دانلود پایان نامه قیمت‌گذاری کیفیت اقلام تعهدی و ارزیابی آن به ...

 

 • پایان نامه نقش اولین ماه سال (ژانویه) در آزمون عوامل خطرپذیری

انگیزه اصلی برای بررسی نقش ژانویه در قیمت‌گذاری شاخص کیفیت اقلام تعهدی این است که به لحاظ تاریخی، ژانویه نقش حیاتی در پی ریزی این تردید دارد که آیا ویژگی‏های خاص یک شرکت از قبیل اندازه، بتا و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار، عوامل خطرپذیری قیمت‌گذاری شده هستند. بررسی این که آیا ژانویه نقش مشابهی در قیمت‌گذاری شاخص کیفیت اقلام تعهدی بازی می‏کند، می‏تواند چراغی برای روشن کردن این موضوع باشد که آیا شاخص کیفیت اقلام تعهدی نماینده‌ای[1] برای خطرپذیری اطلاعاتی نظام‏مند است (ماشرووالا و ماشرووالا، 2011. ص 1353).

گرچه هم اندازه و هم نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار دارای صرف بازده غیرعادی سالانه هستند، این صرف سالانه به شدت (اما نه به طور کامل) در ماه ژانویه متمرکز است. کیم (1983) و بلوم و استمبو[3] (1983) نشان دادند که بیش از نیمی از صرف سالانه اندازه در ژانویه متمرکز است، حال آن که بیشتر از نیمی از صرف اندازه ژانویه در طول اولین هفته معاملاتی ژانویه رخ داده است. به طور مشابه برای اثر نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار، دیویس (1994) دریافت که صرف سالانه بازده در دوره 1963-1940 به طور کامل مربوط به ژانویه بوده است. برای دوره 1995-1963، لوران[5] (1997) دریافت که برای تمامی پنج طبقه اندازه (به استثنای کوچک‌ترین 2 طبقه اندازه) که در حدود 94 درصد مجموع سرمایه بازار را نمایندگی می‏کند، صرف نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار به طور کامل در ژانویه رخ داده است (همان منبع ص 1353).

در کمال تعجب، حتی مدل‏های نظری خطرپذیری نظیر CAPM، APT و مدل قیمت‌گذاری دارایی‌ها با اطلاعات ناقص مرتون (1987) به نظر می‏رسد بازده را تنها در ژانویه توصیف می‏کند. تینیک و وست[7] (1984)، نشان دادند که سهام با بتای CAPM بالا، تنها در ژانویه بازده‏های بالاتری کسب می‏کنند درحالی‌که گولتکین و گولتکین (1987) نشان دادند زمانی که بازده‏های ژانویه کنار گذاشته می‏شود، هیچ رابطه معنی‏داری بین بازده مورد انتظار و عوامل خطرپذیری پیش‏بینی شده توسط مدل APT وجود ندارد. به طور مشابه، دوران و همکاران (2010) دریافتند تنها در ژانویه نوسانات (بی‏ثباتی) خاص شرکت (معیاری برای خطرپذیری خاص شرکت) رابطه مثبتی با بازده آتی سهام دارد (همان منبع ص 1353).

گرچه دلیل این که چرا صرف‏های بازده مربوط به این ویژگی‏های شرکت تا حد زیادی و گاهی به طور کامل در ماه ژانویه متمرکز شده، همچنان مورد بحث است. محققان بارها چنین الگوی بازده سالانه‌ای را مشاهده کرده‎اند که به دلایل زیر با تعریف خطرپذیری تناقض دارد ( رول[11] 1983، تینیک و وست 1984، لوران 1997). نخست، مدل‎های فعلی قیمت‎گذاری دارایی‎ها هیچ نقش ویژه‎ای برای ماه ژانویه پیش‎بینی نمی‎کنند، چه رسد به توضیح این که چرا خطرپذیری تنها در ژانویه باید قیمت‎گذاری شده باشد. این امکان وجود دارد که خطرپذیری در طول سال به عنوان مثال با توجه به نوسانات فصلی در ساختار کلان اقتصاد متفاوت باشد (اُگدن 2003). اما، چنین متفاوت بودن خطرپذیری در طول زمان لزوماً دلالت بر نقش منحصر به فردی برای ژانویه ندارد. حتی اگر به نوعی ژانویه از دیدگاه فصلی پرخطرترین فصل سال باشد، باز هم سخت است که توضیح دهیم چرا خطرپذیری فصلی تنها در ژانویه وجود دارد و همچنین دلیل این امر که چرا بیش‌ترین صرف در طول پنج روز اول معاملاتی ژانویه متمرکز است (همان منبع. ص 1354).

دوم، شواهد تجربی اندکی برای توضیح اثر ژانویه با توجه به تعریف خطرپذیری وجود دارد. ریترو چوپرا (1989) و کرامر (1994) ، تغییرات فصلی در بتاهای CAPM و خطرپذیری عادی را به عنوان توضیحی برای اثر ژانویه شرکت‏های کوچک رد کردند. با این حال، کرامر (1994) استدلال کرد که یک مدل APT چند عاملی (بر اساس عوامل اقتصادی کلان) به همراه خطرپذیری فصلی و پاداش خطرپذیری می‏تواند اثر ژانویه شرکت‏های کوچک را توضیح دهد. اما با این وجود وی توضیح نداد که چرا ژانویه چنین نقش منحصر به فردی را نسبت به بقیه ماه‏های سال بازی می‏کند و یا چرا خطرپذیری فصلی منحصراً خودش را در ژانویه (با توجه به بتا و نوسانات خاص شرکت) نشان می‏دهد. مطالعات متعددی نیز "فرضیه اطلاعات" را آزمون کردند. اولین بار توسط روزف و کینی (1976) برای اثر ژانویه توضیحی بر پایه خطرپذیری احتمالی مطرح شد. با توجه به این فرضیه، از آنجا که پایان سال مالی اکثریت شرکت‏ها دسامبر است، اثر ژانویه منعکس‌کننده عدم قطعیت بیشتر (و در نتیجه خطرپذیری نظام‏مند بزرگ‌تر) این شرکت‏ها پیرامون تغییر سال است. عدم اطمینان زیاد این شرکت‏ها ناشی از این حقیقت است که آن‌ها انتظار انتشار اطلاعات مالی جدید مهمی را در ژانویه دارند. بنابراین این شرکت‏ها بازده بالاتری با توجه به پذیرش خطرپذیری بیشتر در ژانویه کسب می‏کنند. اما در کل، شواهد در تناقض با این فرضیه هستند (همان منبع ص 1354).

سوم، بخش بزرگی از ادبیات مالی نشان می‏دهد که اثر ژانویه (حداقل بخشی از آن) ناشی از فروش زیان مالیاتی پایان سال توسط سرمایه‏گذاران انفرادی و یا روش «ارائه کالا در ویترین[16]» مورد استفاده توسط مدیران مالی موسسات نهادی، با اثر ژانویه ناشی از خطا در قیمت‌گذاری خطرپذیری سازگار است (همان منبع ص 1354).

ماشرووالا و ماشرووالا (2011) معتقدند که اثر ژانویه نقش مهمی در قیمت‌گذاری شاخص کیفیت اقلام تعهدی بازی می‏کند؛ به طوری که شاخص کیفیت اقلام تعهدی تنها در ژانویه بازده‏های بالاتری را پیش‌بینی می‏کند و این صرف به طور کامل در طول بقیه سال معکوس می‏شود. آن‌ها بر این باورند که با وجود این واقعیت که اثر ژانویه حداقل تا حدی منعکس‌کننده قیمت‌گذاری اشتباه به دلیل فروش زیان مالیاتی است، پذیرش این دیدگاه که شاخص کیفیت اقلام تعهدی پروکسی برای خطرپذیری اطلاعاتی نظام‏مند است، دشوار است (همان منبع ص 1354).

 

 

[1] Proxy

[2] Systematic Information Risk

[3] Blume and Stambaugh

[4] Davis

[5] Loughran

[6] Merton’s (1987) incomplete-information CAPM

[7] Tinic and West

[8] Gultekin and Gultekin

[9] Idiosyncratic Volatility

[10] Idiosyncratic Risk

[11] Roll

[12] Ogden

[13] Ritter and Chopra

[14] Kramer

[15] Rozeff and Kinney

[16] window dressing

متن کامل :

پایان نامه قیمت‌گذاری کیفیت اقلام تعهدی

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 0
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:06 توسط مدیر سایت پایان نامه |

پایان نامه پایان نامه ارشد: رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود مبتنی بر اقلام ...

 پایان نامه ضرورت تأیید اطلاعات مالی از زمانی که فرمانروایان در ارتباط با گزارش باج و خراج خزانه حکومتی و بازرگانی قرار گرفتند احساس گردید.مدارک به‌دست‌آمده در مورد تمدن بین‌النهرین در 3600 سال قبل از میلاد مسیح نشان‌دهنده علامت‌های کوچکی در کنار ارقام مربوط به دادوستدهای مالی بوده است. نقطه‌ها و تیک‌ها بیانگر وجود یک سیستم تأیید و تصدیق است یک کاتب خلاصه‌ای از دادوستدها را تهیه می‌نمود و دیگری آن را تأیید می‌کرد احتمالاً"در اینجا بود که سیستم کنترلی تأیید و طبقه‌بندی وظایف سازمان یافت.

شواهد مربوط به مصر باستان، ایران و مدارک به‌دست‌آمده به زبان عبری نیز چنین سیستم‌هایی را نشانمیدهد. تاریخچه اخیر حسابرسی به انقلاب صنعتی اروپا برمی‌گردد. در آن زمان برای اولین بار برخی از مدارک حسابداری، توسط حسابداران متخصص مورد آزمون قرار گرفت.

اگرچه این عمل دارای اثر بااهمیتی بر کار حسابرسی بود. اما حسابرسی حساب‌های یک بنگاه اقتصادی به صورتی که امروزه انجام می‌پذیرد، در قرن نوزدهم متداول گردید. در این قرن، در بریتانیا‌ی کبیر، مسئولیت دفترداری ابتدا به حسابداری و سپس به حسابرسی تغییر شکل داد.

ادلبرگ معتقد است که حسابرسی در بریتانیا پاسخی به رکود اقتصادی آن کشور در سال‌های 1815، 1836 و 1857 بوده است زیرا هر یک از این رکودها، زیان‌های سنگین مالی و ورشکستگی تعداد زیادی از مؤسسات تجاری را به دنبال داشت. درنتیجه تأیید بی‌طرفانه صورت‌های مالی شرکت‌های ورشکسته به‌منظور حمایت از منافع وام‌دهندگان ضرورت یافت.

ازاین‌پس تأیید بی‌طرفانه صورت‌های مالی جزئی از مسئولیت جدید حسابداران گردید. علاوه بر مورد فوق قانون شرکت‌های بریتانیایی در سال 1862 شرکت‌های عام را ملزم نمود که به تهیه و نگهداری مدارک حسابداری پرداخته و آن را به تأیید حسابداران مستقل برسانند درنتیجه نیاز بیشتری به خدمات حسابرسی مستقل احساس گردید. و مواضع این حرفه نوپا را هر چه بیشتر مستحکم کرد.

به نظر ادلبرگ به وجود آمدن حرفه حسابرسی به دلیل وجود این الزام قانونی بوده است اگرچه این دیدگاه بر اساس تجربه به‌دست‌آمده دربریتانیا پایه‌گذاری شده است .واتزو زیمرمن به شواهد تاریخی اشاره می‌کنند که قدرت آن به قرن سیزدهم میلادی برمی‌گردد.

درحالی‌که با توجه به مطالب فوق الزام قانونی برای انجام حسابرسی در بریتانیا تا اواسط قرن نوزدهم وجود نداشت، درنتیجه خدمات حسابرسی که قبل از این تاریخ ارائه‌شده بنا بر درخواست متقاضیان و بر اساس دلایل دیگری به‌غیراز الزام قانونی صورت پذیرفته است.

به عقیده واتز و زیمرمن دلیل استفاده از خدمات حسابرسی نیاز به نظارت یک گروه بر فعالیت گروه دیگر است.

این اعتقاد با تئوری قراردادها که در چارچوب آن سازمان مجموعه‌ای از قراردادهاست و حسابرس به‌عنوان‌یک مکانیزم کنترلی، رعایت مفاد قراردادها را تضمین می‌کند، انطباق دارد.

در آمریکا، اولین حسابرسی در قرن نوزدهم و همزمان با سرمایه‌گذاری مالی بریتانیا در آن کشور انجام پذیرفت. بریتانیایی‌ها حسابرسان خود را به همراه بردند تا به بررسی و تأیید ترازنامه‌های شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده بودند بپردازند.

حسابرسان بریتانیایی اهداف و دستورالعمل‌های متداول حسابرسی در بریتانیا را به‌منظور آشنا نمودن همکاران آمریکائی‌شان با هیات حسابرسی به آن کشور بردند.بعد از جنگ جهانی اول، اقتصاد آمریکا به‌طور سریعی رشد کرد.در طی این دوره بسیاری از شرکت‌های معتبر به‌طور اختیاری از خدمات حسابرسی بهره‌مند شدند و صورت‌های مالی حسابرسی شده خود را در اختیار استفاده‌کنندگان برون‌سازمانی قراردادند.

دلیل شرکت‌ها برای حسابرسی صورت‌های مالی اساسی، اعتباربخشیدن به اقلام مندرج در گزارش‌های مالی بود که نه‌تنها شانس دریافت سرمایه وتامین مالی از بازار سرمایه را بهبود می‌بخشید، بلکه اجازه می‌داد که تأمین مالی با هزینه کمتر انجام شود. در امریکا تا سال 1933 یعنی زمان تصویب قانون اوراق بهادار، هیچ‌گونه الزام قانونی برای انجام حسابرسی مستقل، وجود نداشت.

این قانون شرکت‌های سهامی عام را ملزم نمود که اطلاعات موردحسابرسی اعم از کمی یا کیفی را منطبق با دامنه حسابرسی فراهم نماید. همچنین حسابرسی را ملزم نمود که نسبت به مطلوبیت صورت‌های مالی ارائه‌شده توسط مدیریت اظهارنظر نمایند (نیکخواه بهرامی، 1385).

متن کامل در لینک انتهای صفحه :

رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت سود واقعی در شرکت­های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران

رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت سود واقعی در شرکت­های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 2
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:03 توسط مدیر سایت پایان نامه |

پایان نامه عوامل موثر در اثربخشی تبلیغات پیامکی(sms)، بر مشتریان محصول گردشگر ...

 پایان نامه فهرست مطالب

عنوان                                                                                       صفحه

 

فصل اول : کلیات تحقیق                  

1-1. مقدمه  ......................................................................................................        1

1-2. بیان مسئله.........................................................................................................................................................................          3

1-3. ضرورت و اهمیت..............................................................................................................................................................          4

1-4. اهداف تحقیق...................................................................................................................................................................          6

1-5. فرضیات تحقیق...............................................................................................................................................................           6

1-6. سوالات  تحقیق.................................................................................................................................................................          7

1-7. . مشکلات و محدودیت های تحقیق..............................................................................................................................          7

1-8. ساختار کلی پایان نامه....................................................................................          7

1-9. تعریف واژگان کلیدی ...................................................................................           7

 

فصل دوم : ادبیات تحقیق

2-1. مقدمه........................................................................................................        9

2-2. بازاریابی سیار.............................................................................................       10

2-2-1. ویژگیهای تلفن همراه از منظر بازاریابی.............................................................       11

2-2-2. مفهوم تبلیغات...........................................................................................       13

2-2-3. رسانه های سنتی تبلیغات..............................................................................        14

2-2-4. طبقه بندی تبلیغات موبایلی.............................................................................        15

2-2-5. تبلیغات پیامکی..........................................................................................       17

2-2-6. پاسخ به تبلیغات پیامکی.................................................................................      22

2-2-7. عوامل موثر بر اثر بخشی و پذیرش تبلیغات پیامکی................................................       23

2-2-7-1. بکار بردن مفهوم بازاریابی بر مبنای اجازه.......................................................      23

2-2-7-2. شخصی سازی........................................................................................      26

2-2-7-2-1. شخصی سازی بر اساس مکان.......................................................................      26

2-2-7-2-2. شخصی سازی بر اساس زمان .......................................................................      27

2-2-7-2-3. شخصی سازی براساس ترجیحات مشتری...........................................................      28

2-2-7-3. خصوصیات دموگرافیک................................................................................        29

2-2-7-4. گرایشات فرهنگی........................................................................................       30

2-2-7-5. کاربرد پذیری یا سودمندی ..............................................................................       32

2-2-7-6. رعایت حریم شخصی.....................................................................................      36

2-2-7-7. اعتبار تبلیغات و آشنایی با برند..........................................................................      38

2-3. تئوریها و مدلهای ارائه شده برای تبلیغات موبایلی...........................................................      39

2-3-1. مدل پارک و همکارانش......................................................................................     42

2-3-2. مدل ریتی پنت و همکارانش.................................................................................      45

2-3-3. مدل اسکارل و همکارانش..................................................................................      48

2-4. پیشینه تحقیق.....................................................................................................      52

2-4-1. تحقیقات خارجی............................................................................................. .     52

2-4-2. تحقیقات داخلی ...............................................................................................      58

2-5. چارچوب مفهومی تحقیق.......................................................................................      63

 

فصل سوم : روش تحقیق

3-1. مقدمه .............................................................................................................     68

3-2. روش تحقیق......................................................................................................     68

3-3. جامعه آماری .....................................................................................................     69

3-4. نمونه آماری ......................................................................................................    69

3-5. ابزار سنجش .....................................................................................................    69

3-6. روایی پرسشنامه.................................................................................................    71

3-7. پایایی پرسشنامه.................................................................................................    72

3-8. تجزیه و تحلیل داده ها .........................................................................................    73

فصل چهارم:  تجزیه و تحلیل داده ها

4-1. مقدمه ...................................................................................................... ......   75

4-2. تحلیل  توصیفی ..................................................................................................    75

4-2-1. توصیف جمعیت شناختی ....................................................................................     75

4-2-2. جنسیت پاسخ دهندگان .......................................................................................     76

4-2-3. سن پاسخ دهندگان ...........................................................................................     76

4-2-4. شغل پاسخ دهندگان ..........................................................................................    77

4-2-5.  تحلیل توصیفی پاسخ های پاسخ دهندگان ................................................................     78

4-2-5-1. نظرات پاسخ دهندگان در مورد همراه داشتن تلفن همراه در تمام طول روز..............................   78

4-2-5-2. تعداد پیامک های ارسالی در هفته........................................................................    79

4-2-5-3.  علت استفاده از پیامک......................................................................................  80

4-2-5-4. نظرات پاسخ دهندگان در مورد محتوای پیامک تبلیغاتی..................................................   81

4-2-5-5. رتبه بندی نظرات پاسخ دهندگان در مورد محتوای پیامک تبلیغاتی......................................    81

4-2-5-6.  نگرش پاسخ دهندگان نسبت به پیامک های تبلیغاتی.....................................................   82

4-2-5-7.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص کسب اجازه قبل از ارسال پیامک های تبلیغاتی .........................     82

4-2-5-8.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص شخصی سازی پیامک های تبلیغاتی ........................................................   83

 

4-2-5-9. واکنش پاسخ دهندگان در خصوص آشنایی با برند ..............................................................................................   83

 

4-2-5-10. واکنش پاسخ دهندگان به هنگام دریافت پیامک های تبلیغاتی ....................................................................     84

 

4-2-5-11.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص ترغیب پیامک های تبلیغاتی به خرید........................................     84

 

4-2-5-12.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص ارسال پیامک های تبلیغاتی به دیگران.............................................      84

4-2-5-13. نظرات پاسخ دهندگان در خصوص ترغیب پیامک های تبلیغاتی به خرید...............................................       84

4-2-5-14.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص احتمال خرید محصولات تبلیغ شده از طریق پیامک...... ................    84

4-3. تحلیل استنباطی و آزمون فرضیات ..................................................................................................................................     85

4-3-1. فرضیات پژوهش ............................................................................................................................................................      85

4-3-2. نتیجه گیری  ....................................................................................................................................................................     94

فصل پنجم :  نتیجه گیری و پیشنهادات

5-1.  مقدمه ...................................................................................................................................................................................      96

5-2. یافته های تحقیق ............................................................................................................................................................        96

5-3.  بحث و نتیجه گیری ........................................................................................................................................... ............       97

5-4.  محدودیت های تحقیق ..................................................................................................................................................      100

5-5.  پیشنهادات .......................................................................................................................................................................       100

5-6 . پیشنهادات برای تحقیقات آینده .................................................................................................................................       101

 

6 .    فهرست منابع ............................................................................................................................................................       103

 1. پیوست ها

6-1. پیوست اول : نمودارها .................................................................................................................................................       107

6-2. پیوست دوم : پرسشنامه آنلاین ..................................................................................................................................     113

6-3.  پرسشنامه  شخصی .......................................................................................................................................................     118

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست جدول ها

عنوان                                                                                       صفحه

2-1. مقایسه تبلیغات رسانه ها  ...................................................................................        14

2-2.  طبقه بندی تبلیغات موبایل  .................................................................................        16

2-3.  نرخ پاسخ به تبلیغات در صبح ........................................................................................................................................         27

2-4.  نرخ پاسخ به تبلیغات در بعد از ظهر..............................................................................................................................         28

2- 5 .  نرخ پاسخ توسط گروه های سنی مختلف به پیام های تبلیغاتی موبایلی......................................................       30

2-6 .  خلاصه ای از مدلها و تئوری های مرتبط با بازاریابی بر مبنای اجازه پیامک .....................................................        39

2- 7.   خلاصه پیشینه تحقیق ................................................................................................................................................         60

2- 8 .   متغیرها و سازه های مدل مفهومی تحقیق ............................................................................................................         65

3- 1. متغیر ها و سوالات مربوطه ..........................................................................................................................................         70

3-2.  متغیر ها و آلفای کرونباخ مربوطه ............................................................................................................................. .        73

4- 1.  توزیع فراوانی سطح تحصیلات بر حسب جنس......................................................................................................          75

4-2.  توزیع فراوانی سن برحسب جنس ..............................................................................................................................         76

4-3.  توزیع فراوانی شغل بر حسب جنس .........................................................................................................................          77

4-4.  توزیع فراوانی همراه داشتن تلفن همراه در تمام طول روز ...................................................................................         78

4-5.  توزیع فراوانی تعداد پیامک های ارسالی در هفته بر حسب جنس......................................................................        79

4-6.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص علت استفاده از پیامک بر حسب فراوانی ...................................................       80

4- 7.  رتبه بندی دلایل استفاده از پیامک بر اساس میانگین .............................................................................................      81

4-8.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص محتوای پیامک تبلیغاتی بر حسب فراوانی ............................................     81

4-9. رتبه بندی محتوای پیامک بر اساس میانگین ............................................................................................................... .     82

4-10.  نگرش پاسخ دهندگان نسبت به پیامک تبلیغاتی بر حسب فراوانی ......................................................................      82

4-11.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص کسب اجازه قبل از ارسال پیامک های تبلیغاتی بر حسب فراوانی ..........      83

4-12.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص شخصی سازی پیامک های تبلیغاتی بر حسب فراوانی ..............................       84

4-13.   نظرات پاسخ دهندگان در خصوص آشنایی با برند.......................................................................................................     84

4-14.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص واکنش به تبلیغات پیامکی ...................................................................     85

4-15.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص تعداد پیامک های تبلیغاتی در روز بر حسب فراوانی ..............................        84

4-16.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص ترغیب پیامک های تبلیغاتی به خرید............................................................       84

4-17.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص ارسال پیامک های تبلیغاتی به دیگران .......................................................        86

4-18.  نظرات پاسخ دهندگان در خصوص احتمال خرید محصولات تبلیغ شده از طریق پیامک  ............................        87

4-19.  نتایج ضریب همبستگی پیرسون در مورد فرضیه اول .............................................................................................        87

4-20.   تاثیر نگرش بر پاسخ مشتریان ...................................................................................................................................         88

4-21 .  مقایسه نظرات پاسخ دهندگان با مشاغل متفاوت در خصوص پاسخ به پیامک های تبلیغاتی ....................         89

4-22.  مقایسه میانگین نظرات پاسخ دهندگان با تحصیلات متفاوت در خصوص پاسخ به پیامک های تبلیغاتی....       90

4-23.  مقایسه میانگین نظرات پاسخ دهندگان در سنین مختلف در خصوص پاسخ به پیامک های تبلیغاتی..........       91

4-24.  مقایسه میانگین نظرات پاسخ دهندگان مرد و زن در خصوص پاسخ به پیامک های تبلیغاتی .......................      92

4-25.  نتایج ضریب همبستگی پیرسون در مورد فرضیه ششم ......................................................................................... ..     93

4-26.  تاثیر آشنایی با برند بر پاسخ مشتریان .........................................................................................................................       93

4- 27.  نتایج ضریب همبستگی پیرسون در مورد فرضیه هفتم ........................................................................................       94

4-28.  تاثیر شخصی سازی بر پاسخ مشتریان ....................................................................................................................        95

4-29.  نتایج ضریب همبستگی پیرسون در مورد فرضیه هشتم ......................................................................................        95

4- 30.  تاثیر ارسال تبلیغات بر مبنای اجازه بر پاسخ مشتریان .....................................................................................         96

4-31.  نتایج ضریب همبستگی پیرسون در مورد فرضیه نهم .........................................................................................        97

4-32.  تاثیر محتوای پیام بر پاسخ مشتریان .......................................................................................................................        97

4-33. تاثیر نگرش، شخصی سازی، ارسال تبلیغات برمبنای اجازه و محتوای پیام بر پاسخ مشتریان ...................        98

5-1.  یافته های تحقیق و پیشنهادات ...................................................................................................................................      105

 

 

 

فهرست شکل ها

عنوان                                                                                       صفحه

2-1. مدل تحقیق ریتی پنت و همکارانش   ...................................................................... .        44

2-2. مدل تبلیغات پیامکی موفق اسکارل و همکارانش...........................................................        46

2-3. چارچوب مفهومی تحقیق  .................................................................................................................................................          63

4-1. فراوانی سطح تحصیلات بر حسب جنس .......................................................................................................................          108

4-2.  فراوانی سن بر حسب جنس ...........................................................................................................................................          109

4-3. فراوانی شغل بر حسب جنس .........................................................................................................................................          110

4-4 .  فراوانی پاسخ های همراه داشتن تلفن همراه در تمام طول روز ........................................................................ ..         111

4- 5. فراوانی تعداد پیامک های ارسالی در هفته ...................................................................................................................         112

 

 

 

عوامل موثر در اثربخشی تبلیغات پیامکی

دانلود متن کامل پایان نامه شناسایی و الویت بندی عوامل موثر در اثربخشی تبلیغات پیامکی(sms)، بر مشتریان محصول گردشگری  ( مطالعه موردی : شهر همدان )

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 3
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 6:00 توسط مدیر سایت پایان نامه |

دانلود پایان نامه - دانلود پایان نامه : شناسایی و ریشه یابی عوامل بحرانی ادعا در حوز ...

 پایان نامه فهرست مطالب                                                                    صفحه

مقدمه                                                                                                                          1

فصل اول: کلیات پژوهش                                                                            3

مقدمه                                                                                                            4

1-1 تعریف مسأله                                                                             8      

1-2 اهمیت موضوع                                                                           9   

1-3 سوالات تحقیق                                                                                10

1-4 اهداف تحقیق                                                                                          10

1-5 پیشینه تحقیق                                                                                  11

1-6 روش و ابزار گردآوری اطلاعات                                                        13

1-7 روش تجزیه و تحلیل داده ها                                                              13

1-8 جامعه آماری مورد پژوهش                                                                 14

1-9 قلمرو زمانی و مکانی و موضوعی تحقیق                                                14

1-10 مراحل تحقیق در یک نگاه                                                                15

فصل دوم: مروری بر ادبیات موضوع16                                                           

مقدمه                                                                                             17

2-1 بخش اول: مفاهیم و کلیات                                                              18

2-1-1 تعریف پروژه18

2-1-2 پروژه های ساخت18

2-1-3 قراردادهای ساخت19                                                                     .

2-1-4 اجزاء اصلی قرارداد22

2-1-5 عوامل درگیر در یک پروژه23                                                                 .

2-1-5-1 کارفرما23

2-1-5-2 پیمانکار     24

2-1-5-3 مشاور 27

2-1-6 قراردادهای پیمانکاری 28                                                                                2-1-6-1 قراردادهای طراحی مهندسی (E) 28

2-1-6-2 قراردادهای تأمین تجهیزات( P) 28

2-1-6-3 قراردادهای EPC                                                                                                       29

2-2 بخش دوم: دعاوی30

2-2-1دعاوی موجه و غیر موجه31                                                            .

2-2-2 انواع دعاوی32

2-2-2-1 دعاوی قراردادی32

2-2-2-2 دعاوی ضمن قرارداد32                                                              .

2-2-2-3 دعاوی ارزش گذاری جدید33

2-2-2-4 دعاوی مساعدتی33

2-2-3 ادعا های متداول در قراردادها34

2-2-3-1 ادعاهای مربوط به محدوده و شرایط کار34

2-2-3-2 ادعاهای زمانی35                                                                      .

2-2-3-3 ادعاهای هزینه ای36                                                                  .

2-2-3-4 ادعاهای کیفی36

2-2-4 ادعا های متداول پیمانکاران در قراردادهای ساخت37                               .

2-3 بخش سوم: تأخیر و دعاوی زمان43

2-3-1 تأخیر از منظر پیمانکاران44                                                              ..

2-3-2 تأخیر در پروژه های ساخت و نصب در برخی کشور ها و مقایسه با ایران45

2-3-3 علل تأخیر در پروژه های عمرانی ملی50

2-3-4 عوامل مؤثر تأخیر در یک پروژه                                     .                                                                                      51

2-3-5 عوامل مؤثر ایجاد تأخیر در بخش مهندسی پروژه های EPC                                                                               52

2-3-5-1 عوامل داخلی                                                                            52

2-3-5-2 عوامل خارجی                                                                       54

2-4 بخش چهارم: هزینه و دعاوی هزینه                                                     55

2-4-1 انواع هزینه                                                                               55

2-4-1-1 هزینه های مستقیم                                                                   55

2-4-1-2 هزینه های غیر مستقیم                                                              55

2-4-2 ادعای هزینه ای متداول                                                                56

2-4-2-1 ادعای هزینه بالاسری عمومی    56                                                                 2-4-2-2 ادعای هزینه بالاسری کار                                                       57

2-4-2-3 دعاوی سود از بین رفته                                                             57

2-4-2-4 دعاوی ایجاد وقفه در فعالیت و کارآیی تلف شده                              58

2-4-2-5 دعاوی هزینه های تسریع                                                           59

2-4-2-6 دعاوی تغییرات                                                                      60

2-4-2-7 دعاوی پیمانکار در قبال پرداخت دیر هنگام کارفرما                            61

2-4-2-8 دعاوی پیمانکار همکار                                                              61

2-5 بخش پنجم: مدیریت دعاوی                                                              63

2-5-1 مدیریت ادعا از دیدگاه استاندارد مدیریت پروژه                                   63

2-5-2 روند مدیریت ادعا                                                                      65

2-5-3 مدیریت ادعا در قراردادهای طرح و ساخت                                        68

2-6 بخش ششم: ماهیت اختلاف و راه های حل و فصل                                  69

2-6-1 تحلیل نموداری حل اختلاف                                                          70

2-6-2 تحلیل نموداری حل اختلاف به شیوه دادگاهی                                      71

2-6-3 تحلیل نموداری حل اختلاف به شیوه برون دادگاهی                               72

2-6-4 فرق دعوا و اختلاف                                                                     73

2-6-5 راه های حل اختلاف                                                                    74

2-7 بخش هفتم: راهکارهای پیشنهادی برای پیشگیری                                     79

فصل سوم: روش تحقیق                                                                             85

مقدمه                                                                                               86

3-1 مراحل تحقیق در یک نگاه                                                                 87

3-2 روند تحقیق                                                                                  88

3-2-1مرحله اول                                                                                88

3-3مرحله دوم تحقیق: طراحی پرسشنامه    90

3-3-1 فاکتور احتمال وقوع                                                                    90

3-3-2 فاکتور میزان تأثیر                                                                       91

3-3-3 اعتبار و روایی پرسشنامه                                                               92

3-4 مرحله سوم: جمع آوری نظرات                                                          93

3-4-1 جامعه آماری مورد مطالعه                                                             93

3-4-2 تعیین حجم نمونه                                                                       93

3-5 مرحله چهارم: محاسبه میانگین وزنی                                                    95

3-5-1 پارامترهای شاخص میانگین وزنی                                                    97

3-5-2 خلاصه اطلاعات و محاسبه میانگین وزنی                                           98

3-6 مرحله پنجم: محاسبه میانگین و تعیین 15 عامل مشترک                             99

3-7 مرحله ششم: تعیین میزان درجه توافق (RAF) و درصد توافق( PA)             100

3-8 مرحله هفتم: ارائه راهکارهایی برای پیشگیری                                        103

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها                                                           104

مقدمه                                                                                              105

4-1 جمع آوری داده                                                                            106

4-1-1 طراحی پرسشنامه                                                                       106

4-1-2 پرسش شوندگان                                                                        107

4-2 محاسبه میانگین وزنی و رتبه بندی عوامل                                             109

4-2-1 اولویت بندی علل محتمل بروز دعاوی هزینه از دیدگاه سه گروه               110

4-2-2 اولویت بندی علل محتمل بروز دعاوی زمان از دیدگاه سه گروه                113

4-3 انتخاب 15 عامل برتر مشترک بین سه گروه                                           116

4-4 تعیین میزان توافق نظر                                                                     122

4-4-1 میزان توافق نظر در علل بوجودآورنده دعاوی هزینه                              123

4-4-2 میزان توافق نظر در علل بوجودآورنده دعاوی زمان                               127

4-5 ارائه راهکارهای پیشگیری                                                                132

فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات                                                        133

مقدمه                                                                                              134

5-1 خلاصه یافته ها و نتایج تحقیق                                                               136

5-2 پیشنهادات                                                                                 141

5-1-2پیشنهادات اجرایی                                                                      141

5-2-2 پیشنهاد تحقیقات آتی                                                                 144

5-3 محدودیتهای پژوهش                                                                      145

منابع                                                                                                     146

 

 

پیوست الف- علل تأخیر پروژه های عمرانی                                                  150

پیوست  ب- 100 عامل بروز ادعا در قراردادهای ساخت                                  152

پیوست  ج- رتبه بندی علل محتمل بروز دعاوی هزینه از دیدگاه کارفرما                155

پیوست  د- رتبه بندی علل محتمل بروز دعاوی هزینه از دیدگاه مشاور                  159

پیوست  ذ- رتبه بندی علل محتمل بروز دعاوی هزینه از دیدگاه پیمانکار                163

پیوست  ر- رتبه بندی علل محتمل بروز دعاوی زمان از دیدگاه کارفرما                  167

پیوست  ز- رتبه بندی علل محتمل بروز دعاوی زمان از دیدگاه مشاور                   171

پیوست  ژ- رتبه بندی علل محتمل بروز دعاوی زمان از دیدگاه پیمانکار                 175

پیوست  س- میانگین گیری  و رتبه بندی عوامل دعاوی هزینه                            179

پیوست  ش- میانگین گیری و رتبه بندی عوامل دعاوی زمان                              183

پیوست  چ- پرسشنامه                                                                            187

 

فهرست جداول                                                                                                 صفحه

جدول 4- 1 اولویت بندی علل ادعای هزینه از دیدگاه کارفرما                                    110

جدول 4-2  اولویت بندی علل ادعای هزینه از دیدگاه مشاور                                     111

جدول 4-3  اولویت بندی علل ادعای هزینه از دیدگاه پیمانکار                                   112

جدول 4-4  اولویت بندی علل ادعای زمان از دیدگاه کارفرما                                     113

جدول 4-5   اولویت بندی علل ادعای زمان از دیدگاه مشاور                                     114

جدول 4-6   اولویت بندی علل ادعای زمان از دیدگاه پیمانکار                                   115

جدول 4-7   عوامل برتر ادعای هزینه                                                                  116

جدول 4-8   15 عامل مشترک برتر ادعای هزینه                                                         117

جدول 4-9    عوامل برتر ادعای زمان                                                                  118

جدول 4-10 15 عامل مشترک برتر ادعای زمان                                                  119

جدول 4-11 مقایسه رتبه عوامل برتر ادعای هزینه از دیدگاه سه گروه                                120

جدول 4-12 مقایسه رتبه عوامل برتر ادعای زمان از دیدگاه سه گروه                                 121

جدول 4-13 درصد توافق نظر مشاور و پیمانکار در ادعای هزینه                                    124

جدول 4-14 درصد توافق نظر مشاور و کارفرما در ادعای هزینه                                     125

جدول 4-15 درصد توافق نظر پیمانکار و کارفرما در ادعای هزینه                                   126

جدول 4-16 درصد توافق نظر پیمانکار و کارفرما در ادعای زمان                                    128

جدول 4-17 درصد توافق نظر مشاور و کارفرما در ادعای زمان                                      129

جدول 4-18 درصد توافق نظر مشاور و پیمانکار در ادعای زمان                                     130

جدول 4-19 خلاصه نتایج توافق نظر بین گروهها                                               131

جدول 5-1 علل محتمل بروز دعاوی هزینه                                                 136

جدول 5-2 علل محتمل بروز دعاوی زمان                                                  137

 

متن کامل در لینک زیر :

پایان نامه شناسایی و ریشه یابی عوامل بحرانی ادعا در حوزه های زمان و هزینه از دیدگاه کارفرمایان

 

پایان نامه شناسایی و ریشه یابی عوامل بحرانی ادعا در حوزه های زمان و هزینه از دیدگاه کارفرمایان

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 0
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 5:57 توسط مدیر سایت پایان نامه |

دانلود پایان نامه : مقاله (پایان نامه) : تاثیر گرایش کارآفرینانه بر میزان صادرات با توجه به ...

 پایان نامه هنگامی که تاریخچه یادگیری و نظراتی که پیرامون این مفهوم ارائه گردیده است را با دقت مورد بررسی قرار می دهیم در می یابیم که یادگیری یکی از مسائل بر انگیزاننده بشر در طی قرن‌ها بوده است. دانشمندان متعددی در خصوص مفهوم یادگیری و نحوه تسهیل یادگیری به تحقیق و نظریه پردازی پرداخته اند شاید اهمیت این مفهوم را بتوان ناشی از این واقعیت دانست که درک شیوه یادگیری افراد به ما امکان می دهد تا رفتارهای آنان را به شیوه ای منا سب پیش بینی و حتی هدایت نماییم (رابینز، 1385). با ظهور انجمن یادگیری و آگاهی روزافزون درباره یادگیری در دهه‌های اخیر، تئوریسین‌های متعددی از رشته‌های مختلف سعی بر آن داشته اند که تا یادگیری را از منظر خود به تصویر بکشند. متأسفانه برخی از نویسندگان مشهور دمینگ و سینگ بر این عقیده اند که "یادگیری" در عصر حاضر معنی محوری و اصلی خود را از دست داده است. حال آنکه اهمیت یادگیری و دانش در تمام ابعاد زندگی در حال ازدیاد است. به نظر میرسد که انسان معنی یادگیری را نفهمیده است یا به صورت ناقص دریافت کرده است. بسیاری از افراد یادگیری را به فرایند "ساده"  کسب دانش جدید ارتباط می دهند. اگر اینطور باشد شاید بی معنی است که در مورد مسائلی چون یادگیری مادامالعمر و یا ساخت سازمان یادگیرنده بحث شود و علاوه بر آن با این دیدگاه در این سازمان‌ها افراد بیشتر ربات هستند و نه انسان (دالگارد[1]، 2006). معروف ترین تعریف‌ها، تعریفی است که بوسیله کیمبل[2] (1961) پیشنهاد شده است: « یادگیری به فرایند ایجاد تغییر نسبتاً پایدار، در رفتار یا توان رفتاری که حاصل تجربه است، گفته می شود و نمی توان آن را به حالت‌های موقتی بدن مانند آنچه بر اثر بیماری و یا داروها پدید می آید نسبت داد (رحمتی و همکاران، 1390).

 

2-2-2- سطوح یادگیری

 

به صورت کلی سه سطح متمایز را برای یادگیری می‌توان ذکر نمود: یادگیری فردی، گروهی و سازمانی(کراسان و همکاران[3]، 1995). بر این اساس یادگیری در این سه سطح با یکدیگر در تعامل می‌باشد. در سطح فردی سایمون، معتقد است تمامی یادگیری در ذهن انسان‌ها به وقوع می‌پیوندد. به اعتقاد وی سازمان‌ها تنها از دو طریق می‌آموزند: الف) از طریق یادگیری اعضای سازمان، یا ب) با جذب نمودن اعضای جدید که دانشی بیشتر در سازمان وجود نداشت را در اختیار دارند (سایمون[4]، 1991). از این منظر سازوکار یادگیری در افراد سازمان قرار دارد. با وجود آنکه تعداد فراوانی از نظریه پردازان معتقد به وقوع یادگیری در سطح فردی هستند، اما آنان به یادگیری در سطح گروهی نیز اذعان دارند. بدین معنا که دانش خلق شده توسط افراد به تنهایی قادر به انتقال و بقا در سازمان نبوده و در صورتی که اطلاعات بین افراد به اشتراک گذاشته نشده و معنای مشترکی توسعه نیابد یادگیری سازمانی، کامل نخواهد بود(هیوبر[5]، 1991). یادگیری در سیستم‌ها، ساختارها، و رویه‌های سازمان ذخیره می‌شود. افراد سازمان می‌آیند و می‌روند اما حافظه سازمان، رفتارها، نقشه‌های ذهنی، هنجارها و ارزش‌ها را در طول زمان حفظ می‌کند (هدبرگ[6]، 1981).

2-2-3- یادگیری سازمانی[7]

 

یادگیری سازمانی فرایندی است که در آن سازمان در طول زمان می‌آموزد و تغییر می‌کند و عملکرد خود را بهبود می‌بخشد و ایجاد تحول می‌کند و بطور پیوسته با ارتقاء و بهبود توانایی‌های خود پیشرفت می‌کند. به بارتی دیگر یادگیری سازمانی، سازمان را به سازمانی دانش آفرین تبدیل می‌کند که در آن خلق دانش و آگاهی‌های جدید، ابداعات و اختراعات یک کار تخصصی نیست بلکه نوعی رفتار همگانی است، روشی است که همه سازمان‌ها بدان عمل می‌کنند. یادگیری سازمانی فرایند یافتن خطاها و اشتباهات و رفع و اصلاح آن‌هاست. یادگیری سازمانی از طریق بینش مشترک و هم ذهنی، الگوهای ذهنی و دانش، حاصل شده و بر تجربه و آگاهی‌های گذشته و رویدادهای پیشین استوار است و یادگیری سازمانی فرایندی است که با کسب دانش و بهبود عملکرد در طول زمان رخ می‌دهد (الوانی، 1388). سایمون یادگیری سازمانی را، رشد بینش و تجدید ساخت دهی و بازنگری موفقیت آمیز مشکلات سازمانی توسط افراد که نتایج آن در عوامل ساختاری و نتایج سازمان منعس شود، تعریف کرده است (سبحانی نژاد و همکاران، 1385). داگلاس رئیس سابق گروه برنامه ریزی شرکت نفتی رویال داچ شل نیز بر این باور است که توانایی یادگیری زودتر و سریعتر از رقبا، مزیت رقابتی در دهه آینده خواهد بود. یادگیری سازمانی مهمترین راه بهبود در دراز مدت است و در آینده نزدیک، تنها سازمانی می‌تواند ادعای برتری کند که قادر باشد از قابلیت تعهد و ظرفیت یادگیری افراد در تمامی سطوح سازمانی به نحوی مطلوب بهره برداری کند. در یادگیری سازمانی اعضا با تشخیص صحیح اشتباهات و علل به وجود آورنده آن‌ها و نیز اصلاح اشتباهات، برای آینده درس گرفته و برای مقابله با تغییرات و حوادث احتمالی آماده می‌شوند. در محیط متغیر و عرصه پیچیده رقابتی که همه سازمان‌ها با آن مواجه می‌باشند، موفقیت در فضای کسب و کار امروز به طور کامل به یادگیری سازمانی و فردی بستگی دارد. رگ روانز می‌گوید: میزان یادگیری سازمانی باید مساوی و یا بیشتر از میزان تغییر در محیط خارج باشد، در غیر اینصورت سازمان از بین می‌رود. آرجریس می‌گوید: یادگیری سازمانی نوع توانایی و قابلیت است که همه سازمان‌ها باید آن را دریافته و توسعه و پرورش دهند. این امر به این دلیل است که هر چقدر سازمان‌ها در امر یادگیری سازمان پیشرو باشند بهتر می‌توانند اشکالات و اشتباعات خود را تشخیص داده و آن‌ها را اصلاح کنند. اشتباه به مفهوم هر گونه عدم تطابق برنامه‌ای است که قصد انجام آن را داریم و آنچه در عمل رخ می‌دهد. در امر یادگیری سازمانی، تأکید بر تشخیص و تصحیح اشتباهات و اشکالات عملکردی است که بطور بالقوه و یا در عمل موجب مخاطره برای فرد یا سازمان می‌شود و هرگاه سازمانی با مشکلات زیادی روبه‌رو شود، یادگیری دچار مشکل می‌شود (مهدی زاده و خرم، 1391). یادگیری سازمانی فرایندی انعکاسی است که توسط اعضای سازمان در تمامی سطوح اجرا می‌شود و شامل مجموعه‌ای از اطلاعات به دست آمده از محیط‌های درونی و بیرونی است. این اطلاعات به واسطه فرایند ادراک گروهی تصفیه شده و حاصل آن تعابیر و تفاسیر مشترکی است که می‌توانند در اقدامات سازمانی آتی در مواجهه با تغییرات محیطی در خصوص رفتار و تئوری‌های سازمانی مورد استفاده قرار گیرد (کرینتر و کینیکی، 1384).

 

2-2-4- هدف‌های یادگیری سازمانی

 

اهداف یادگیری سازمانی از دیدگاه صاحبنظران مختلف به این صورت بیان شده است :

داگسون معتقد است که سازمان‌ها یاد می‌گیرند تا قدرت سازگاری و کارایی خود را در مقابل تغییرات محیطی، اصلاح و بهبود بخشند. گرانتهام اظهار می‌دارد که یادگیری، سازمان‌ها را قادر می‌سازد سریعتر و موثرتر در مقابل محیط پویا و پیچیده عکس العمل نشان دهند. بنابراین، می‌توان گفت که یادگیری کوششی آگاهانه از طرف سازمان است تا قدرت رقابت، بهره وری و ابداع خود را در محیط‌های نامعلوم حفظ و اصلاح کند. همچنین یادگیری می‌تواند کیفیت تصمیم‌های سازمان را بهبود بخشد. نویس و همکاران با تحقیق روی سازمان‌ها به عنوان سیستم‌های یادگیری گزارش کرده اند که تمام شرکت‌هایی که آن‌ها مشاهده کرده اند سیستم‌های یادگیری بوده اند و همه آن‌ها دارای ساختارها و فرایندهای رسمی و غیر رسمی برای کسب اطلاعات، سهیم شدن در آن و استفاده از دانش و مهارت‌ها بودند. استاتا می‌گوید زمان می‌برد، اما وقتی فرایند یادگیری شروع شد، با تغذیه خود و اعضای سازمان باعث می‌شود تا در انجام کارها بهتر ظاهر شوند. لاندری نیز می‌گوید یادگیری سازمانی برای ابداعع و خلاقیت در نظر می‌گیرند(رهنورد، 1378).

[1] Dahlgard, park

[2] Kimble

[3] Crossan, Lane, White & Djurfeldt

[4] Simon

[5] Huber

[6] Hedberg

[7] Organization Learning

متن کامل :

تاثیر گرایش کارآفرینانه بر میزان صادرات با توجه به نقش نوآوری و یادگیری سازمانی- دانلود پایان نامه ارشد

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 0
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در دوشنبه 7 آبان 1397ساعت 5:54 توسط مدیر سایت پایان نامه |

صفحه قبل 1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 صفحه بعد
تبلیغات متنی